Uzaktan kontrollü güvenlik amaçlı şok cihazları tasarımı
Remote controlled security aimed shock device design
  1. Tez No: 438094
  2. Yazar: VEYSEL EVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN KARPUZ, DOÇ. DR. SİNAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizde de askeri ve kişisel güvenlik amacıyla kullanılmaya başlanan elektroşok cihazlarının önemi giderek artmaktadır. Öyle ki Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 8 Temmuz 2013 tarihinde ilk defa denenmek üzere 40 adet elektroşok cihazı alınmıştır. Bu çalışmada ise daha önce yapılan elektroşok cihazlarının avantajları ve dezavantajları karşılaştırılarak yeni bir elektroşok cihazı tasarımı yapılmıştır. Bu tasarım uzaktan kablosuz olarak kontrol edilebilen radyo frekansı ile haberleşen bir tasarımdır. Bu tasarım alıcı ve verici modül, mikrodenetleyici, transformatör ve şok cihazı için gerekli yarı iletken malzemelerden oluşmaktadır. Yapılan bu özgün tasarımla yurt dışından ithal edilen elektroşok cihazları yerine ucuz yerli üretim elektroşok cihazlarının yapılması hedeflenmiştir. Deneysel olarak ilk prototipi de gerçekleştirilmiştir. Yapılan benzetim ve deneysel çalışmalarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan çalışmanın ticari patent yönü de vardır. Çalışmanın ilk kez yapılıyor olması da yenilikçi tezin yönüdür.
Özet (Çeviri)
The importance of the electroshock devices, which are started to be used with military and personal security purposes, have been increasing. Such that, General Directorate of Security Affairs purchased 40 electroshock devices to try them for the first time on the date of July 08, 2013. In this study, a new electroshock device has been designed by comparing the pros and cons of the former electroshock devices. This design can communicate with radio frequency that can be controlled via remote wireless control. This design consists of receiver, transmitter module, micro controller, transformer and semi-conductor material required for shock device. The objective of this study is to make cheap, domestic production electroshock devices with an original design rather than electroshock devices imported from abroad. Also first experimental prototype is realized. Successfully results are obtained in the simulation and experimental studies. There is a commercial patent chance as well. The innovative aspect of this thesis is the first work to be done.