Muğla ili Agromyzidae (Diptera) familyası ve Eulophidae (Hymenoptera) familyası parazitoit türlerinin biyoçeşitliliğinin belirlenmesi
Determination of the biodiversity of Agromyzidae (Diptera) family and their parasitoid species belong to Eulophidae (Hymenoptera) family in Muğla province
  1. Tez No: 438111
  2. Yazar: OKTAY DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNGUR CİVELEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Muğla ilinin coğrafi konumu göz önünde bulundurulduğunda farklı yüksekliklerdegöller, akarsular ve zengin bitki örtüsüne sahip ormanlar ile kaplıdır. Çok değişik habitat yapısına sahip olan Muğla ili bitki çeşitliliği ile paralel olarak böcek çeşitliliği açısından da zengin olacağı düşünülmüş ve bu çalışma yürütülmüştür. Gerek Agromyzidae familyasının Muğla ilindeki tür sayısının belirlenmesi, gereksetarımda zararlı olan Agromyzidae türlerinin ve bu zararlı türlere ait parazitoitlerin belirlenerek ileride yapılacak biyolojik mücadele çalışmalarına katkıda bulunulması amacıyla bu tez çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Muğla ili 5 alt bölgeye ayrılmış ve 2011- 2013 yılları arasında her alt bölgeye belirli aralıklarla arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Seyahatler süresince galerisineklerinin konukçuları olan bitkilerin yetiştirildiği tarım alanları ve tarım dışı sulak ve yarı sulak alanlara gidilmiştir. Araziler boyunca gerek Agromyzidae örneklerinin gerekse de Eulophidae familyasına ait bireylerin elde edilmesi amacıyla atrap, aspiratör, malaise tuzağı ve sarı çukur tuzaklar kullanılmıştır. Çalışma sonucunda toplanan erginler etil alkol içerisinde muhafaza edilerek laboratuara getirilmiştir. Ayrıca hem galerisineği hem de Eulophidae familyasına ait olan onların parazitoitlerini elde etmek amacıyla galerisineği zarar belirtisi gösteren bitki kısımları da toplanarak laboratuvara getirilmiştir. 2011- 2013 yılları arasında yaklaşık 2 yıl boyunca yapılan arazi çalışmaları sonucu Muğla il sınırları dahilinde Eulophidae ve Agromyzidae familyalarına ait toplam 27 cinse ait 107 tür elde edilmiştir. Elde edilen türlerden 15 cins ve 80 tür Agromyzidae familyasına, 12 cins ve 27 tür de Eulophidae familyasına dahildir. Muğla ilinde gerçekleştirilen bu çalışma ile 19'u Agromyzidae, 3'ü Eulophidae familyasına ait olmak üzere toplam 22 tür Türkiye faunasına ilk kez kaydedilmiştir. Agromyzidae familyasına ait yeni kayıtlar: Agromyza mobilis Meigen, 1830;A.woerzi Groschke,1957; Amauromyza (Cephalomyza) labiatarum (Hendel 1920); A.(C.)monfalconensis (Strobl 1909); Hexomyza simplicoides (Hendel, 1920); Ophiomyia rostrata (Hendel, 1920); O. slovaca Černý, 1994; Cerodontha (Cerodontha) phragmitophilla (Hering, 1935); C. (Dizygomyza) brisiaca Nowakowski, 1973; C. (D.) fasciata (Strobl, 1880); C. (D.) iraeos (Robineau-Desvoidy, 1851); C. (D.) suturalis (Hendel, 1931); C. (Icteromyza) geniculata (Fallen, 1820); C. (I.) rozkosnyi Černý, 2007; C. (Poemyza) muscina (Meigen, 1830); C. (P.) phragmitidis Nowakowski, 1967; Napomyza scrophulariae Spencer, 1966; Phytomyza evanescens Hendel, 1920; P. kyffhusana Hering, 1928'dir. Eulophidae familyasına ait yeni kayıtlar: Chrysocharis chlorus Graham, 1963, Chrysocharis entedonoides (Walker, 1872) ve Sigmophora brevicornis (Panzer, 1804)'dir. Çalışmanın sonuçları itibariyle ülkemizdeki Agromyzidae familyasının tür sayısı bu çalışmayla birlikte 189'dan 208'e, Eulophidae tür sayısı ise 185'den 188'e yükselmiştir. Ayrıca çalışma sonuçları itibariyle hem agromyzidler için hem de eulophidler için konukçu dizinine yeni konukçular elde edilmiş ve literatüre yeni bir katkı sağlanmıştır. Palaearktik bölgede 1171 Agromyzidae ve 900 Eulophidae türü bilinmektedir. Ülkemizde ise bu çalışmayla birlikte 208 Agromyzidae ve 188 Eulophidae türü bilinmektedir. Ülkemizin coğrafi konumu ve habitat zenginliği göz önünde bulundurulduğunda her iki familya için bilinen tür sayılarının gerçeği yansıtmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle her iki familyaya dair tür çeşitliliği çalışmalarının ülkemizin tamamında artırılması yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
When considering the geographical location of the province of Muğla, it has different heights, lakes, rivers and Muğla is covered with lush vegetation and forests.The province of Muğla has a very different habitat structures. Because of this it was thought richness of insect diversity would be parallel with plant diversityand this study has been carried out. This thesis has been carried out to determinate of the number of species of Agromyzidae family and pest species of agromyzids and their parasitoids in order to contribute to the biological control studies will be carry in the future. With this aim, Muğla is sperated 5 subregions and studies carried between 2011- 2013 periodically. During the travels agricultural areas, aquatic and semiaquatic areas visited. In this excursions malaise traps, yellow pan traps and sweeping net used for obtain both Agromyzidae and Eulophidae specimens. Obtained materials stored in ethyl alcohol to bring laboratory. Also plant parts damaged by agromyzids were collected to emerged adults. Obtained adults prepared to determine species. During this study nearly 2 years excurions were made in Muğla province between 2011- 2013. As a result of this study 27 genus and 107 species have been observed belong to Agromyzidae and Eulophidae. 15 genus and 80 species belongs to Agromyzidae, 12 genus and 27 species belongs to Eulophidae. With this study carried in Muğla province, 19 Agromyzidae and 3 Eulophidae that is totally 22 species have been first time recorded for the Turkey fauna. As a result of this study 80 species of Agromyzidae belongs the 15 genus determined. 19 species of these 79 species are first time recorded for Turkey fauna. Also 27 species of Eulophidae belongs to 12 genus was determined. 3 species of these 27 species are first time recorded for Tukey fauna. New records for Agromyzidae: Agromyzamobilis Meigen, 1830; A. woerzi Groschke, 1957; Amauromyza (Cephalomyza) labiatarum (Hendel 1920); A. (C.) monfalconensis (Strobl 1909); Hexomyza simplicoides (Hendel, 1920); Ophiomyia rostrata (Hendel, 1920); O. slovaca Černý, 1994; Cerodontha (Cerodontha) phragmitophilla (Hering, 1935); C. (Dizygomyza) brisiaca Nowakowski, 1973; C. (D.) fasciata (Strobl, 1880); C. (D.) iraeos (Robineau-Desvoidy, 1851); C. (D.) suturalis (Hendel, 1931); C. (Icteromyza) geniculata (Fallen, 1820); C. (I.) rozkosnyi Černý, 2007; C. (Poemyza) muscina (Meigen, 1830); C. (P.) phragmitidis Nowakowski, 1967; Napomyza scrophulariae Spencer, 1966; Phytomyza evanescens Hendel, 1920; P. kyffhusana Hering, 1928. New records for Eulophidae: Chrysocharis chlorus Graham, 1963, Sigmophora brevicornis (Panzer, 1804), Chrysocharis entedonoides (Walker, 1872). With this study the number of leafminer species were reach to 208 species that was previously 189 species. Number of Eulophidae were updated to 188 species that was previously 185 species. In addition to study results, new hosts was obtained for agromyzids and eulophids and a new contribution to the literature is provided. Agromyzidae have 1171 species and Eulophidae have 900 species in the palaearctic region. There are 208 species in Agromyzidae and 188 species in Eulophidae known with this study in our country. It is believed that these are not real result according to the geographical condition and habitat richness Therefore, it would be appropriate to increase the biodiversity studies for those two families.