Muğla ili ziyaret yerleri
Visiting sites of Muğla
- Tez No: 62077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
TEZ ÖZETİ Çalışmalarımızın esasını Muğla İli Ziyaret Yerleri oluşturmaktadır. Ancak ziyaret yerlerini vermeden önce ilin coğrafi konumu, adının menşei ve tarih içindeki yerini belirttik. Edebiyatın bu bölgedeki ürünlerini verirken de edebiyatı ve Türk Halk Edebiyatının genel çizgisini de inceledik. Araştırmamızın sahadaki bölümünü sağlıklı sürdürebilmek için saha alt çalışmalarında harita çıkararak öncelikli ve otantik bölgeleri saptadık. Daha sonra Kültür Müdürlüğü, müftülük ve kütüphanelerden de topladığımız kaynaklarla sahaya çıktık. Özellikle manevi ziyaret yerlerinde kaynak kişilere başvurduk. Buradan muhterem zatların menkıbelerini ve onlara ithafen anlatılan hikayeleri derledik. Bu bilgileri kaynak taramasından elde ettiklerimizle karşılaştırarak tespitlerde bulunduk. Anadolu Türk Birliğinin sağlanmasında bu muhterem şahısların rollerini belirttik. İçlerinde edebi yönü olanları ve eserlerinden örnekleri de çalışmamızın içine aldık. Çalışmamızın sonucunda Muğla İli'nin tarihimizde ve edebiyatımızdaki yeri ile ziyaret yerlerini saptadık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The' goal of this study is to determine the visiting sites of Muğla. Before we present the visiting sites, we've critisized the geographical location of province, the origin of her name and its presence in history. We also studied the products of her region while presenting her literature, the general main lines of Turkish Public Literature. In order to continue our survey in the field of finding correct results, we've determined the priorities and authentic cites using charts in our area of interest. We've come to the stage with the outcome of our consultation with which we obtained information from directerate of Culture, mufti and libraries. We've collected the stories of life saints and the tales which were attributed to them. We've studied and came to the results over these informations making comparisons with the sources we had before. We came to the result that aforementiened important dignities have played important role organizing the unity of Turkish Anatolian Unity. We've also taken into consideration in our study of the ones who had the literary trends and the samples of their masterpieces. As a summery, we've tried to determine the position of Muğla in our history, literature an of her visiting sites.