Metinlerin mobil iletişim araçları üzerinden iletiminde yeni bir yazılım uygulaması geliştirilmesi
Development of a new software application on transmissions of text via mobile communation devices
  1. Tez No: 438112
  2. Yazar: RAKİBE ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TARIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada herhangi bir gönderici bilgisayardan yazılan metin bilgisinin ses sinyallerine dönüştürülerek telsiz üzerinden alıcı birime (bilgisayar/tablet gibi) gönderilmesi ve böylece yerel veya geniş alan ağına bağlanmaksızın bir mobil iletişim kurulması tasarlanmıştır. Bunun için Visual Studio 2010 C# platformunda her iki haberleşme aracında (gönderici ve alıcı) eşzamanlı olarak çalışan iki ayrı yazılım yazılmıştır. İletişim için gönderici ortamında yazılan metin verileri, bu çalışma için geliştirilen Metin_Uret yazılımı aracılığıyla ses sinyalline dönüştürülmekte, ses sinyaline dönüşen veriler de telsiz üzerinden uzaktaki başka bir alıcı ortamına aktarılmaktadır. Bu süreç esnasında gönderici birimin hoparlörü algılayıcı olarak, alıcı birimin mikrofonu ise dönüştürücü olarak kullanılmaktadır. Alıcı birime ulaşan ses sinyalleri ise benzer yolla Metin_Yakala adlı yazılımla anlamlı bir metne dönüştürülerek mobil bir iletişim gerçekleştirilmektedir. Geliştirilen bu yazılımların, telsiz bağlantısı yardımıyla mesajlaşma yaptırarak zorunluluk ve ihtiyaç halinde haberleşmeyi sağlaması konusunda konusunda yararlı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been designed to direct the establishment of a mobile communication without local or wide area network by sending the text information to receiver via wireless by converting these text informations written upon any sender computer to voice signals.To realise this process two different software working smultenously in both communication devices was prepared on Visual Studio 2010 C# platform.The text datas written to communication on sender medium is converted to voice signals by Metin_Uret software designed for these study. The datas converted to voice signals is transmitted to a remote receiver via wireless.During this process the speaker of sender unit is used as a sensor and the microhone of receiver unit is used as converter. The voice signals reaching to receiver unit is converted to meanigful text via Metin_Yakala software.This software is going to be helpful for communication thank to its advantage that is able to messaging upon wireless connection.