Medeni usul hukukunda hükmün tamamlanması
Completion of the final judgment in law of civil procedure
  1. Tez No: 887058
  2. Yazar: MERVENUR AKSUNGUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yargılama neticesinde verilen hükümlerin eksiksiz olması gerekmektedir. Ancak bazen tarafların talepleri veya hükümde kendiliğinden yer verilmesi gereken hususlardan biri veya birkaçına ilişkin kararın, dikkatsiz davranılarak unutulması söz konusu olabilir. Hükmün tamamlanmasına ilişkin düzenlemeden önce hükümdeki eksikliklerin giderilmesi sadece hükme karşı kanun yollarına başvurulması veya bu hususta yeni bir dava açılması ile mümkündü. Ancak artık yargılama neticesinde verilen hükümlerde bir eksiklik bulunması halinde taraflar, tamamlama talebinde bulunarak bu eksikliğin çok daha hızlı ve masrafsız bir şekilde giderilmesini sağlama imkânına sahip olmuştur. 7251 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na eklenen 305/A düzenlemesi sayesinde davadan el çekmiş olan hâkim tarafların eksikliğin giderilmesine ilişkin talebi neticesinde davayı sadece bu hususta inceleme yapmak üzere ele alabilecek ve vereceği ek karar ile hükmü tamamlayacaktır. Hükmün tamamlanmasına ilişkin düzenleme sayesinde medeni yargılamanın en önemli ilkelerinden biri olan usul ekonomisine de katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Judgments rendered at the conclusion of legal proceedings are required to be complete. Nevertheless, sometimes decisions on one or more of the issues requested by the parties or that should be included in the judgment by the court may be inadvertently overlooked. Prior to the regulation regarding the completion of judgments, rectifying such overlooked aspects in the judgment was only possible through appealing the judgment or initiating a new lawsuit. However, in the event of a deficiency found in judgments rendered as a result of legal proceedings, the parties now have the opportunity to request completion in order to rectify this deficiency more quickly and cost-effectively. Thanks to“Regulation 305/A”added to“the Code of Civil Procedure No. 6100”under“the Code of Civil Procedure No. 7251 and the Law on Amendments to Certain Laws,”the judge, who has previously withdrawn from the case, can re-examine the case solely for the purpose of addressing the deficiency based on the parties' request and issue a supplementary decision to complete the judgment. This regulation concerning the completion of judgments also contributes to procedural economy, which is one of the most important principles of civil procedure.