Bir gerilla pazarlama uygulaması olarak ambient reklamcılık: Geleneksel ve ambient reklamın etkililik açısından karşılaştırılması
Ambient advertising as a guerrilla marketing implementation: The comparison of traditional and ambient advertising in terms of effectiveness
- Tez No: 438218
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Değişen pazar şartları ve tüketici tercihleri işletmeleri daha etkili pazarlama faaliyetleri yürütmeye zorlamaktadır. Bu bağlamda geleneksel yöntemlerin etkilerini yitirmeye başlamasıyla birlikte hem maliyet açısından daha etkili hem de yürütülen iletişim faaliyeti açısından daha verimli pazarlama yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerden bir tanesi gerilla pazarlamadır. Gerilla pazarlama geleneksel olmayan pazarlama tekniklerini kullanan, maliyeti çok düşük, tüketiciyi şaşırtma yeteneğine sahip, yaratıcı ve sıra dışı olan her türlü pazarlama faaliyetini kapsayan şemsiye bir terimdir. Bu çalışmada gerilla pazarlamanın uygulama alanlarından biri olan ambient (ortam) reklamcılık kavramı incelenmiştir. Ambient reklamcılık tüketicilerin etkileşim içerisinde oldukları çevresel elemanları reklam mesajlarını iletmek için kullanan ve bu elemanları reklam açısından anlamlı hale getiren yaratıcı ve sıra dışı bir reklamcılık formudur. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Çalışmada geleneksel bir mecrada yayınlanan yaratıcı bir reklam ile ambient reklamın etkililik açısından karşılaştırması yapılmış ve tüketicilerin bu reklamlara yönelik tutumları cinsiyet ve reklamlara yönelik genel inanış değişkeni açısından incelenmiştir. Sonuç olarak geleneksel ve ambient reklam arasında etkililik açısından bazı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Changing market conditions and consumer choices push businesses to conduct more effective marketing activities. In this context, along with the start of the lose of the traditional methods' effects, some marketing methods which are both more effective in terms of cost and more productive with regards to communication activities conducted have emerged. One of these methods is guerrilla marketing. Guerrilla marketing is an umbrella term in which employs untraditional marketing methods and encompasses all kinds of marketing activities which are low-cost, able to surprise consumers, creative and unusual. In this study, ambient advertising concept which is one of the implementation areas of guerrilla marketing was examined. Ambient advertising is a creative and unusual advertising form which makes use environmental elements that consumers interact with to convey advertising messages and renders these elements meaningful in terms of advertising. Quantitative research method was adopted in this study and the data were collected with questionnaire technique. In this study, a comparison of advertising effectiveness was conducted between a creative advertising published in a traditional media and an ambient advertising and consumers' attitudes towards these advertisements were examined in terms of variables of gender and general believes towards advertisements. As a result, it was found that there are some differences between traditional and ambient advertising in terms of effectiveness.