The varying impact of Guerrilla vs traditional marketing communication practices on consumers: An applied research on college students
Tüketiciler üzerine Gerilla'ya karşı geleneksel pazarlama iletişim uygulamalarının değişen etkisi: Üniversite öğrencilerinin üzerine gerçekleştirilen uygulamalı bir araştırma
  1. Tez No: 538491
  2. Yazar: DAMIR SPAHIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tüketicilerle iletişim ve bu iletişimin yöntemi bütün işletmeler için çok önemlidir. Tüketicilerle iletişim kurmanın en etkin, ilginç ve diğer iletişim yöntemleri ile karşılaştırıldığında en başarılı yollarından biri de, daha az kaynak kullanılan ve potansiyel tüketiciler üzerinde önemli etkisi olduğu bilinen“gerilla pazarlama”yöntemidir. Tüketicilerin geleneksel iletişim tarzına ait çok sayıda reklam ile çevrildiği pazarda, yaratıcı reklam kampanyası ile gerilla pazarlama iletişimi, seçilen sitelerde ilginç bir içerik ile tüketicilerle iletişimin yeni yollarından biridir. Gerilla pazarlama iletişimi araçları ile işletmenin sınırlı kaynaklarla büyük iletişim etkisi yaratması ve çok sayıda tüketiciye ulaşması sağlanmaktadır. Bu araştırmaya göre, piyasa koşullarındaki değişiklikler ve artan rekabet nedeniyle, birçok şirket etkili iletişim yollarını kullanmaya karar vermektedir. Bu çalışma geleneksel pazarlama iletişimi ve gerilla pazarlama iletişiminin karşılaştırılmasının yanı sıra, gerilla pazarlama iletişiminin neden ve nasıl diğer pazarlama iletişim yöntemlerinde daha etkili olduğunu belirlemesine yönelik yürütülmüştür. Buna ek olarak, bu iki tür reklam yöntemi, birinin geleneksel pazarlama iletişimi ile ilgili olduğu araştırmalarda, diğerleri ise gerilla pazarlama iletişimi ile ilgilidir. Katılımcıların 406 yanıtı ile elde edilen sonuçlar, geleneksel pazarlama iletişimi ve gerilla pazarlama iletişiminin tüketici tutumunu hangi düzeyde etkilediğini göstermektedir. Bu araştırma, gerilla pazarlama kampanyalarının tüketiciler üzerindeki etkilerini ve bunların dikkat düzeyini, ilgi düzeyini, hatırlama düzeyini ve bu reklamların öneri düzeyini dikkate alarak nasıl algıladıklarını görmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca araştırmanın amacı, gerilla pazarlama iletişimi ve geleneksel pazarlama iletişiminin, cinsiyet, eğitim ve milliyet (uyruğu) gibi demografik faktörler aracılığıyla tüketicilere göre nasıl farklılaştığını incelemektir. Gerilla pazarlama iletişiminin temel özelliğini, bu tür yatırımların haklı gösterdiği ve önemli geri dönüşler sağladığı, çaba ve yaratıcılığın vurgulandığı maliyet etkinliğini artırmak olduğu belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
Communication with consumers for each company represents great importance where the way of communication is carefully chosen. One of the most interesting ways of communication with the public is guerrilla marketing communication, where with its instruments enables the company to make high public effects with limited resources and makes great impact on the public. On the market, where consumers are surrounded by a large number of advertisements that belong to the traditional way of communication, the guerrilla marketing communication with its creative advertising campaign, with an interesting content on selected sites, is one of the new ways of communication with consumers. According to this research, due to changes in market conditions and increased competition, many companies decide to use effective ways of communication. This article is based on the comparison of traditional marketing communication and guerrilla marketing communication, in order to determine which of these two marketing communication methods are more effective. In addition, these two types of advertisements are shown in the research where one refers to traditional marketing communication while others refer to guerrilla marketing communication. Through the answers of 406 respondents, the obtained results show in which level traditional marketing communication and guerrilla marketing communication affects consumer attitudes. This research aims to see guerrilla marketing campaigns effects on consumers and how they perceived them, with regard to the level of attention, level of interest, memorability as well as the level of recommendation of these advertisements. Also, the purpose of the research is to see how the guerrilla marketing communication and traditional marketing communication differ according to consumers through demographic factors such as gender, level of education and nationality. It should be pointed out that the main characteristic of guerrilla marketing communication is cost efficiency where emphasis is on effort and creativity where this kind of investment is shown to be justified and that provides significant returns.