Türkiye Türkçesindeki algı eylemlerinde görülen eğretilemeler
Conceptual metaphors of perception verbs in Turkey Turkish
- Tez No: 438217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ERK EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Türkiye Türkçesindeki algı eylemlerinde görülen kavram eğretilemelerini açıklamaktadır. Alanyazında yapılan diğer çalışmalardan hareketle, algı eylemlerindeki anlam genişlemeleri, anlamsal haritalamalar açıklanmış ve eylemler türlerine göre kategorilenmiştir. Bu sayede Türkiye Türkçesindeki algı eylemlerinin hangi anlam alanlarıyla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmada öncelikle alanyazında yapılan karşılaştırmalı dil çalışmaları ve bakış açıları sunulmuştur. Ardından kuramsal çerçevede ele alınan çalışmalar betimlenmiş, algı eylemleri ve anlamsal yapıları açıklanmıştır. Bulgular kısmında toplanan veriler incelenmiş ve analizler yapılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde edinilen bilgiler doğrultusunda Türkiye Türkçesindeki algı eylemlerinde görülen eğretilemeler üzerine nihai bir değerlendirme yapılmıştır. İstatiksel bilgiler ile birlikte eylemlerde görülen anlam genişlemeleri ve Türkiye Türkçesi'ndeki algı eylemleri arasındaki hiyerarşi aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain conceptual metafors in perception verbs of the Turkey Turkish. With the help of the other cross-linguistic studies in the literature; meaning extensions and meaning mappings are defined and verbs are categorized based on their types. In this manner, it is shown that which meaning fields are related to the meanings of perception verbs in Turkey Turkish. In this paper, primarily cross linguistic studies and their standpoints are represented. Afterwards, the theoretical frameworks are deliniated and perception verbs and their meaning structures are described. Eventually, collected data were analyzed and the final notions are specified in the findings part. In the conclusion, a general and orderly assessment about perception verbs in Turkey Turkish are put in the words. An attemp was made to enlighten the meaning extension and hierarchy among the perception verbs in Turkey Turkish with the statistical informations.