Türkiye'deki vakıf ve derneklerin sosyal medya kullanımlarının kurumsal kimlik açısından değerlendirmesi
The evalution of corporate identity on ngo's that use of social media in Turkey
  1. Tez No: 438228
  2. Yazar: EMİNE ŞARDAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE CANAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sosyal medya sivil toplum kuruluşları (STK) için birçok avantaj sunmaktadır. Ancak STK'ların bu ortamlarda hedef kitlelerine kendini doğru ifade etmesi ve yansıtması gerekmektedir. Bu noktada kurumsal kimlik karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de resmi sosyal medya hesabı bulunan vakıf ve derneklerin Facebook ve Twitter hesapları incelenmiştir. Sosyal medya, kurumsal kimlik unsurları çerçevesinde ele alınmıştır. Bu çerçevede vakıf ve derneklerin sosyal medya ortamlarını nasıl, hangi amaçla ve ne sıklıkla kullandıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada kurum kimliğinin unsurları hard (sert) bileşenler ve soft (yumuşak) bileşenler açısından da incelenmiştir. Çalışmada, tanımlayıcı model kullanılmış ve veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bulgular incelenen vakıf ve derneklerin büyük çoğunluğunun Facebook'u daha aktif olarak kullandıkları saptanmıştır. Ayrıca vakıf ve derneklerin her iki sosyal medya hesabında soft unsurları daha fazla kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media offers many advantages for non-governmental organizations(NGO). However, NGOs must reflect and express themselves to target audience correctly in this environment. At this point, corporate identity is noteworthy. In this work, Facebook and Twitter accounts of foundations and associations, having official social media accounts in Turkey, have been examined. Social media is discussed in the framework of corporate identity elements. In this framework, it was tried to determine foundations and associations' purpose, frequency and way of use social media. Additionally factors of corporate identity were examined in terms of soft and hard components. In this work, descriptive model was used and datas were evaluated by content analysis method. Findings show that vast majority of foundations and associations used Facebook more actively. Besides, it was determined that foundations and associations mostly used soft components in both social media accounsts