Uzaktan yaz okuluna yönelik öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri
The opinions of students and faculty members about distance summer school
- Tez No: 438252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Uzaktan eğitim, değişik koşullar ve beklentiler içerisinde bulunan bireylere öğrenme imkânı sağlamada bir seçenek olarak, dünyada hızla yaygınlaşan ve gelişen bir eğitim uygulaması haline gelmiştir. Üniversitelerdeki öğrenenlerin yaz okullarından daha aktif bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple iklim ve bir takım koşullar göz önünde bulundurulduğunda zamandan ve mekândan bağımsız yürütülecek bir yaz okulu uygulaması gerek öğrenciler gerekse öğretim elemanları açısından bir fırsat olarak düşünülebilir. İlgili alan yazı taraması sonucunda yurt dışında ve ülkemizde yaz okullarında açık ve uzaktan öğrenmeye yönelik sınırlı sayıda araştırmaya ulaşılmıştır. Bu açıdan araştırma konusunun alan yazın açısından bir yeniliği temsil ettiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencileri ve öğretim elemanlarının uzaktan yaz okullarına ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini yaz okulu deneyimi olan, uzaktan öğretim tecrübesine sahip 6 öğretim elemanı ve 6 öğrenci oluşturmaktadır. Görüşmeye dayalı nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada veriler, öğrenci ve öğretim elemanları için farklı sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının yaz okuluna ilişkin görüşleri ve yaz okulunda uzaktan öğrenmeye ilişkin görüşleri üstünlükler, sınırlılıklar, uygulama ve öneriler bağlamında değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın sonucuna göre uzaktan yaz okullarının normal yaz okullarına göre öğrenciler açısından birçok konuda üstünlük sağladığı görülmüştür. Ayrıca öğretim elemanları ve kurum açısından da bir takım üstünlükler tespit edilmiştir. Uzaktan öğrenme ile yaz okullarının hem öğretim elemanı hem de öğrenciler açısından karşılıklı etkileşimin zayıf kalması sınırlılık olarak belirlenmiştir. Öğrenci ve öğretim elemanları görüşlerinden elde edilen bütün bulgular ilgili temalar altında detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Distance education is an alternative for whom has different conditions and expectations has been growing rapidly and developing all over the world. It is required to make a new arrangement in order to utilize summer school more efficient and effective for students who want to take courses in summer schools. For the reason when it is considered to weather and several conditions summer school with open and distance learning that overcomes the place and time barriers can be thought as an opportunity for both students and faculty members. As a result of literature review, limited researches were found at abroad and just one were found in Turkey. Therefore, the project could be seen as an innovation in the field of open and distance learning. The purpose of the research is to determine opinions of students and faculty members about distance summer school. The sample of the research consists of 6 faculty members and 6 students having an experience about summer school and distance learning. Interview based qualitative method was used in the research and semi-structured interviews were conducted to determine opinions of participants. Content analyze method was applied to analyze data obtained from interviews of participants. In this research, opinions of students and faculty members regarding distance summer school were evaluated in the scope of superiorities, limitedness, practice and proposals. According to the results of the research, distance summer school has many superiorities not only for students but also for faculty members and institutions according to traditional summer school. It has been defined that distance summer school remains weak in terms of the interaction both students and faculty members separately and mutually. All findings obtained from students and faculty members opinions are described in detail under the relevant themes.