Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ve babalarının etkileşimsel davranışlarının incelenmesi
Examination of interactional behaviours between of fathers and children with autism spectrum disorders
- Tez No: 438251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocuklar ve babalarının etkileşimsel davranışlarının incelenmesidir. Araştırma, OSB olan çocuklar ile babalarının etkileşimsel davranışlarının incelenmesine yönelik betimsel ve ilişkisel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 30 OSB olan çocuk-baba çifti oluşturmaktadır. Çalışmada baba ve çocuklara ilişkin demografik veriler, bilgi formu ile toplanmıştır. Baba-çocukların etkileşimleri ise 15-25 dakikalık serbest oyun bağlamında video kaydına alınmıştır. OSB olan çocuk ve babalarının etkileşimsel davranışlarını analiz etmek amacıyla Ebeveyn Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği- Türkçe Versiyonu (EDDÖ-TV; Diken, 2009) ile Çocuk Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği- Türkçe Versiyonu (ÇDDÖ-TV; Diken, 2009) kullanılmıştır. Araştırma sonuçları; hem babaların OSB olan çocuklarıyla olan etkileşimlerinde, ortadan düşük düzeye doğru etkileşimsel davranışlar sergilediklerini ortaya koymuştur. Babaların duyarlı-yanıtlayıcı olma ve duygusal ifade edici olma davranışları arttıkça, çocukların etkileşimsel davranışları olumlu yönde artarken, babaların başarı odaklı-yönlendirici olma davranışları arttıkça çocukların etkileşimsel davranışları azalmıştır. Ayrıca araştırmada babaların eğitim ve yaş gibi demografik özellikleri ile çocukların etkileşimsel davranışları arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the relationship between fathers' interactional behaviours and the engagement of their children with Autism Spectrum Disorders( ASD). The study is descriptive and correlational study to examine the interactional behavior. The participants of the study were thirty father-child dyads in which all children had diagnoses of ASD. Demographic information regarding father and children was gathered via the information form developed by the researcher. Thirty father-child interactions were video-taped for 15-25 minutes in a free-play context. Interactional behaviours of fathers were anlalyzed by Maternal Behavior Rating Scale-Turkish Version (Diken, 2009) while interactional behaviors of children with ASD were analyzed by Child Behavior Rating Scale-Turkish Version (Diken, 2009). Results revealed that fathers showed moderate to low level of interactional behaviors while interacting with their children with ASD. When sensitivity-responsivity and emotional interactional expressiveness behaviours of fathers increased in a positive way, interactional behaviors or engagement of children with ASD incerased in a positive way as well. On the other hand when directiveness achievement or teaching oriented interactional behaviors of fathers increased, children with ASD showed less interactional or engagement behaviors. Finally, educational level and age of fathers influenced some interactional behaviors of fathers.