Local administration policies on the basis of Turkey's local elections (2014): A comparative study of ruling–main opposition parties
Türkiye'deki yerel seçimler odağında Yerel yönetim politikaları (2014): İktidar-ana muhalefet karşılaştırması
  1. Tez No: 438276
  2. Yazar: YILMAZ BAŞAR ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye gibi siyasi partiler ve seçim sistemlerinin ulusal siyaset programlarını etkilediği görülen ülkelerde, yerel siyasetin olumlu veya olumsuz etkilenmesi muhtemel bir sonuç olarak ortaya konulmaktadır. Özellikle son yıllarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda ön plana çıkan yerelleşme, hesap verebilirlik ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesi gibi kavramların, demokrasinin inşa alanı haline gelen ve yerel siyaset anlayışının canlandığı yerel yönetim yapılanmalarının sahip olduğu öneme ivme kazandırdığı görülmektedir. Günlük ihtiyaçlar kapsamında ortaya çıkan toplumsal talepler konusunda, yerel yönetimler aracılığıyla yürütülen sonuç odaklı hizmetler vatandaşa yakınlık ilkesi sebebiyle daha değerli hale gelirken, yapısal reformları oluşturarak kamu yönetimine ivme kazandıracak olan iktidar gücü ve bu gücü denetleyecek olan muhalefet gücünün varlığı yerel siyaset politikalarının belirlenmesi konusunda önem arz eden unsurlar arasında ele alınmaktadır. Ortaya konulan durumlar altında bu çalışmanı amacı, yerel yönetimlerin tarihsel gelişmelerinin yanı sıra 2014 Yerel Seçimleri kapsamında iktidar ve ana muhalefet partisi perspektifinde yerel yönetim politikalarının hangi unsurlar altında uygulandığı veya uygulanmasının hedef haline getirildiğinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In countries such as Turkey, where political parties and electoral systems are observed to impact the national political programs, negative or positive influence on local politics is purported to be the probable consequence. It has been observed that localization, which is coming more into the forefront especially in line with the recent developments, increments the importance of local administration structures, where concepts such as accountability and improvement of service quality have become the homesite for democracy. As for the social requests emanating from daily needs, while result-oriented services carried out via the local governments have turned out to be more valuable because of the principle of affinity to the citizen, the existence of a ruling party and an opposition party that will inspect this ruling party, which in turn, will accelerate public administration through structural reforms is deemed among significant factors in determining local policies. Under these circumstances, the objective of this study is to determine the contributing causes in implementing or targeting to implement local administration policies from the ruling and main opposition parties' perspectives within the scope of the 2014 Local Elections, in addition to the historical development of the local administrations.