Volume and volatility adjusted l-var with dcc-garch modeling
Dcc-garch modellemesi ile hacim ve volatilite düzeltmeli l-rmd
  1. Tez No: 438277
  2. Yazar: ÖZGE YÜRÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK LEVENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sabit spread, endojen ve eksojen spread teknikleri; Riske Maruz Likidite Değeri'ni (L-VaR) elde etmek için kullanılan bid-ask spread ile birlikte piyasa risk sonuçlarını belirler. Ancak likitide riskin bu geleneksel yöntemleri 2008 krizinden sonra L-VaR tahmin eksikliklerinden dolayı eleştirilmiştir. Bunların likidite maliyetinin zararlı etkilerini ele geçirmede başarısız olduğu tartışılmaktadır. Bu çalışmada L-VaR'ı elde etmede sırasıyla alternatif yaklaşımlar olan hacim ve Dcc-Garch'ı kullanmayı önerilmiştir. Borsa İstanbul Endeksi'nde (BIST 100 Index) listelenen 88 hisse senedinin günlük orta fiyatlarını kullanılmıştır. Dcc-Garch değerleri hisse senetlerinin sektörleri baz alınarak hesaplanmıştır. Parametrik VaR Modeli ve Parametrik Tahmini Kayıp Modeli, VaR'ı hesaplamak için kullanılmıştır. Ortalama hacim ve Dcc-Garch, ve bu ortalamaların günlük göreceli değerleri; modellerde düzetme faktörü olan likitide maliyetini (COL) hesaplamakta kullanıştır. Model sonuçları eldeki dönem için geçmişe dönelik test edilmiştir. Karşılaştırmalı sonuçlar hacim ve Dcc-Garch düzeltilmiş L-VaR sonuçlarının, likidite riskini tahmin etmede daha az hatalı sonuçlar ortaya koyduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Constant spread, endogeneous spread and exogeneous spread techniques adjust market risk results by the bid-ask spread to obtain Liquidity Value at Risk (L-VaR). However, these conventional techniques of liquidity risk have been criticized after the 2008 crisis due to their shortcomings in forecasting L-VaR. It is argued that they fail to capture the impact of cost of liquidity. In this study alternative approaches that use volume and Dcc-Garch respectively to determine L-VaR is proposed. The daily mid prices of 88 equities listed on Borsa Istanbul Index (BIST 100 Index) are used. Dcc-Garch values are computed by considering the sectors of the equities. The Parametric VaR Model and Parametric Expected Shortfall Model are applied to calculate VaR. The average volume and Dcc-Garch, and the daily values relative to these averages are used to calculate the cost of liquidity (COL) which is an adjustment factor in the models. The model results are backtested for the period at hand. Comparative results imply that volume and Dcc-Garch adjusted L-VaR results fail less at forecasting liquidity risk.