Döviz kuru oynaklığı ile para politikası araçları, kredi temerrüt takası primi ve VIX arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between exchange rate volatility and monetary policy instruments, credit default swap premium and VIX: The case of Türkiye
  1. Tez No: 866470
  2. Yazar: AYŞENUR PARLAKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Döviz kuru oynaklığı gelişmekte ve dışa açık olan ülkemizin çeşitli makroekonomik göstergeleri üzerinde etkiler yaratarak ekonomik performansımızı etkilemektedir. Bu kapsamda, döviz kuru oynaklığına neden olan unsurların ve uygulanan politikaların oynaklık ile ilişkisinin bilinmesi önem arz etmektedir. Söz konusu çalışmada, 2011-2023 dönemi için TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru oynaklığı ile kredi temerrüt takası primi, VIX ve çeşitli para politikası araçları (TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, TCMB fonlama hacmi ve kur etkisinden arındırılmış M2 para arzı endeksi) arasındaki ilişki simetrik ve asimetrik nedensellik analizleri ile incelenmektedir. Analiz sonuçları, döviz kuru oynaklığı ile analize konu değişkenler arasında nedensellik ilişkisi olduğunu ve bu değişkenlerin oynaklığa sebep olan ve oynaklıkla mücadele kapsamında dikkate alınması gereken unsurlardan olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate volatility influences various macroeconomic factors and affects the economic performance of Türkiye, which is a developing and open economy. In this context, it is important to understand the factors that cause exchange rate volatility and the relationship between exchange rate volatility and the policies implemented to control it. Applying symmetric and asymmetric causality analysis techniques, this study examines the relationship between CPI-based real effective exchange rate volatility and credit default swap premium, VIX and various monetary policy instruments (CBRT weighted average funding cost, CBRT funding volume and exchange rate adjusted M2 money supply index) for the period of 2011-2023. The findings indicate that there is a causal relationship between exchange rate volatility and the analyzed variables, suggesting that these variables are among the factors that cause exchange rate volatility and should be considered in efforts to manage exchange rate volatility.