İkdam ve Tanin gazetelerine göre Bulgaristan'ın bağımsızlığı (1908-1909)
According to İkdam and Tanin newspapers independent of Bulgaria (1908-1909)
- Tez No: 438318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, 1908-1909 tarihleri arasında Bulgaristan'ın Bağımsızlığı, İstanbul basınından İkdam ve Tanin Gazeteleri ışığında ve arşiv belgelerinden yararlanarak incelenmiştir. Çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Bulgaristan milli bilincinin oluşmaya başlaması ve Osmanlı Devleti ile Avrupa devletlerinin genel durumlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde Bulgar örgütlenme faaliyetleri ve özellikle Rus Panslavistlerin kışkırtmaları sonucunda meydana gelen çetecilik faaliyetlerine değinilmiştir. Rusya'nın XIX. yüzyıl ortalarından sonra Bulgar davası ile daha yakından ilgilendiği ve 93 Harbi sonrasında yapılan antlaşmalarla kurulan Bulgar prensliğinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise Makedonya'da meydana gelen isyanların nedenlerinden ve 1908 yılı içerisinde yaşanan olaylara değinilmiştir. İstanbul basınının iki önemli gazetesi; Tanin ve İkdam, Bulgaristan'ın bağımsızlığını nasıl gördüğü ve aynı dönemde gerçekleşen Bosna-Hersek ve Girit ilhakları Osmanlı halkında daha fazla yankı uyandırmış olduğuna dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, independence of Bulgaria between 1908-1909, was examined by making use of archive documents and in the lightning of Tanin and Ikdam newspapers which belongs to the Istanbul press. This study consists of three chapters; In the first chapter, begin to form Bulgaria's national consciousness and about the general situations of European states with the Ottoman Empire was discussed. In the second, the Bulgarian association activities and especially as a result the provocations of Russian Panslavist bringing into existence gang activities were discussed. After XIX the mid-century, Russian was more closely related to Bulgarian lawsuit and about established the Bulgarian princedom by treaty signed after 93 the war was discussed. In the three chapter, bringing into existence the causes of rebellions in Macedonia and the events taking place in 1908 was discussed. The Istanbul press the two major newspapers; Tanin and Ikdam, how see independent of Bulgaria and at the time helding in Bosnia-Herzegovina and Crete annexations was noted that aroused greater resonance in the Ottoman people