Türkiye'de iç göç etkenlerinin 2008-2013 dönemi için panel veri analizi ile incelenmesi
Examination of factors of internal migration in Turkey for the period of 2008-2013 by using panel data analysis
  1. Tez No: 438317
  2. Yazar: ÖNDER FATİH GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Göç, toplumların kültürel, ekonomik ve politik yapısı ile yakından ilişkili olan, toplumsal yapıyı etkileyen ve toplumsal yapının değişmesine neden olan önemli bir faktördür. Türkiye'de gerçekleşen iç göçün 2008-2013 yılları arasında 81 ili nasıl etkilediği, oluşumunda hangi faktörlerin yer aldığı, faktörlerin oluşma nedenleri analizi yapılmış ve istatistikî olarak anlatılmıştır. Veri seti için, ülkemizde 2008 yılından itibaren kullanılmaya başlanan ve bu çalışmaya başlanıldığında ancak 2013 yılına kadar tam bir veri seti oluşturabilen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle göçle ilgili tanım ve kavramlar açıklanmaya çalışılmış, göçün nedenlerine ve sonuçlarına ilişkin teori ve yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. Türkiye'de iç göçün nasıl geliştiği literatür taraması ile irdelenmiş, çalışmada kullanılan yöntem model ve tahmin teknikleri de açıklanarak anlatılmıştır. İncelenen veri seti en küçük kareler, sabit etkilerle panel veri analizi ve tesadüfî etkiler panel veri yöntemleriyle analiz edilmiştir. Yapılan testler sonucunda veri seti için en uygun analiz yönteminin sabit etkilerle panel veri analizi modeli olduğu bulunmuş ve analizler neticesinde ildeki istihdam fırsatlarının artışı veistihdam olanaklarının büyüklüğünün o ildeki İşsizlik oranından daha etkin bir göç sebebi olduğu ve bununla birlikte sağlık, eğitim ve il nüfus büyüklüklerinin Nüfus göç hızını etkileyen diğer faktörler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is an important factor which is closely related to cultural, economic and poitical structure of societies, affecting and shifting social structure. Internal migration realized in Turkey between 2008 and 2013 how affected 81 provinces, which factors took place and reasons of generation of these factors examined and statistically explained. For data set, Address Based Population Registration System (ABPRS) which was began to be used since 2008 in our country but this can create a complete set of data set until 2023 is used. In this study, before all else, definitions and concepts about migration are tried to be explained, theories and approaches of causes and results of migration are emphasized. How developes the internal migration in Turkey, examined with literature scanning. Methodology, model and estimation techniques are also explained. The Investigated data set analyzed by using least squares, fixed effect panel data analysis and random effect panel data analysis. The results of the tests show that the most appropriate method for the data set is fixed effect panel data analysis model and the analysis show that increment of employment opportunities in a province and greatness of employment opportunities is a more effective migration reason than the unemployment ratio of that province and nonetheless, it is found that, health, education and enormity of province are the other factors affecting the rate of