Doğal afetlerde yaşanan aksaklıklarda mahalli idarelerin rolü: Van depremi örneği
Natural disasters and disruptions in the tasks of the local administrations: The example of Van earthquake
  1. Tez No: 438334
  2. Yazar: PINAR AYDİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FETHİ GÜRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küresel olarak doğal afetler başta insanları ve daha sonra da dünya üzerinde yaşayan ne kadar canlı var ise doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkilemektedir. İnsanlığın varlığından günümüze kadar sayısız doğal afetler olmuş toplu can ve mal kayıpları yaşanmıştır. İnsanlık doğal afetlerden dolayı zaman zaman ağır darbeler almış ve elinden geldiği kadarı ile de önleyici tedbirler almaya gayret göstermiştir. Son zamanlarda doğal afetlerin içinde dünya üzerinde yaşayan canlıları daha derin ve aniden etkileyen afet türü ise depremdir. İnsanlık depremin ne zaman, nasıl ve ne şekilde geleceğini tahmin edememesinden dolayı alacağı önlemler sadece yüzeysel ve deprem gerçekleştikten sonraki durumlar içindir. Fiziksel koşullar ele alındığında Türkiye dünyanın deprem kuşağı olarak en faal bölgeleri arasında yer almaktadır. Türkiye deprem kuşağında olması sebebi ile son yıllarda deprem öncesi tedbirler almakta ve sonrası planlama ve düzenlemeler için çeşitli yasa, kurum ve kuruluşlar oluşturmaktadır. Türkiye'de depremin etkin olması fay hatlarının üzerinde bulunmasındandır. Doğu Anadolu fay attı aktif fay hatlarındandır. Van ilimiz ise Doğu Anadolu fay hattı üzerine inşa edilmiş bir ilimizdir. Son yıllarda Van'da ağır iki deprem yaşanmış ve birçok maddi ve manevi zararlar meydana gelmiştir. Bu meydana gelen zararlardın en başında ise yapı denetimlerinin eksiklikleri ve çeşitli kontrol mekanizmalarının olmayışıdır. Van'da yaşanan büyük depremlerin ardından çeşitli önleyici mekanizmalar devreye girmiş olsa da henüz ülke çapında yeterli seviyeye ulaşmamıştır. Çalışmamda yapılan araştırmalar, insanların ve diğer canlıların Van ili kapsamında yaşadığı depremin etkilerini incelemek, insanlara ve diğer canlılara etkisini vurgulamaktır. Bu nedenden dolayı da alınacak tedbirlerin daha sağlıklı ve tüm canlılara olumlu yönde hitap etmesinin altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globally, more people live on earth in natural disasters and then how you live, if you have directly or indirectly affected. Since the existence of mankind has experienced numerous natural disasters, losses of life and property have been collective. Humanity took heavy blows from time to time due to natural disasters, with preventive measures and has taken as many as they could. Lately, natural disasters that affect all living creatures on earth suddenly deeper and if you are the type of disaster is the earthquake. Predict the future of humanity when an earthquake will happen and how and in what manner his failure to take necessary precautions, because once the earthquake has occurred and for cases involving only superficial. Considering the physical conditions, Turkey is in the earthquake zone is located between the most active regions of the world. In recent years, because it is in Turkey's earthquake zone before the earthquake measures and post-planning and arrangements constitute various laws and institutions. Have the effect of the earthquake in Turkey is that there are fault lines on. Threw one of the East Anatolian fault active fault lines. Built on the East Anatolian fault line of our province is a province of Van. In recent years, Vanda heavy as was experienced two earthquakes and many tangible and intangible losses have occurred. The lack of this damage in the first place you'd the lack of control mechanisms and various building controls. After the great earthquake have undergone preventive mechanism the activation of various van, despite the fact that, despite all the harm they've done or not done in time, still located in the memory. In the study, research, people and other living things to examine ethics within the scope of the earthquake of Van, is to emphasize the impact of people and other living beings. For these reasons, measures to be taken were pointed out to cater to more healthy and all living beings in a positive way.