İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin noktalama işaretlerini kullanmadaki yeterlilikleri üzerine araştırma
Research about 4th grade pri̇mary school students competences to use punctuati̇on marks
- Tez No: 438343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmada, Türkçe Öğretim Programında (1-5. sınıf) yer alan noktalama işaretleriyle ilgili kazanımların işlevlerine uygun olarak, farklı etkinliklerle öğrencilerin yeterliliklerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kapsamında öğrencilere on etkinlik on hafta boyunca uygulanmıştır. Her hafta, öğrencilere uygulanacak olan etkinlik ve çalışma formları hazırlanarak öğrencilere dağıtılmış, iki ders boyunca etkinlikler yapılarak ürün dosyalarında biriktirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İlkokul 4. sınıf öğrencilerinden on kız, on erkek olmak üzere toplam yirmi öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada 4. sınıf öğrencilerinin ölçütlü etkinliklerde en çok doğru yaptıkları noktalama işareti ve işlevi %73,67 oranında eş görevli kelime ya da kelime gruplarının arasında kullanılan virgül olmuştur. Bu işareti sırasıyla %71,94 oranında satır başına alınan konuşmaları gösteren uzun çizgi, %69,58 oranında kısaltmaların sonunda kullanılan nokta, %67,33 oranında soru cümlelerinin sonunda kullanılan soru işareti, %64,55 oranında sayılardan sonra sıra bildirmek için kullanılan nokta, %57,50 oranında seslenme, hitap ve uyarı sözlerinden sonra kullanılan ünlem işareti, %56,11 oranında satır sonuna sığmayan kelimeleri bölmekte kullanılan kısa çizgi, %56 oranında duyguları anlatan cümle ve ibarelerin sonunda kullanılan ünlem işareti, %55,41 oranında cümlenin sonunda kullanılan nokta, %52,5 oranında kendisiyle ilgili açıklama verilecek cümlenin sonunda kullanılan iki nokta, %50,63 oranında apartman numarası ile daire numarası arasına ve semt ile şehir arasında kullanılan eğik çizgi, %49,29 oranında ilişkili kelimeler ve sayılar arasında kullanılan kısa çizgi, %42 oranında kısaltmalara getirilen ekleri ayırmak için kullanılan kesme işareti, %40 oranında sayılara getirilen ekleri ayırmak için kullanılan kesme işareti, %30,83 oranında cümlenin dışında kalan ek bilgiler için kullanılan parantez işareti, %28,93 oranında özel adlara getirilen kesme işareti, %26,67 oranında yüklemden uzak düşmüş özneyi belirtmek için kullanılan virgül, %23,75 oranında hitap kelimelerinden sonra kullanılan virgül, %20,83 oranında başka kimseden aktarılan sözler için kullanılan tırnak işareti izlemektedir. Ölçütsüz etkinliklerde ise, en fazla cümlenin sonunda nokta 333 yerde doğru kullanılırken; yüklemden uzak düşen özneyi belirtmek için kullanılan virgül, ilişkili kelime veya sayılar arasında kullanılan kısa çizgi, cümle dışındaki ek bilgiler için kullanılan parantez işareti, sayılardan sonra gelen ekleri ayırmak için kullanılan kesme işareti ve kısaltmalardan sonra kullanılan kesme işareti hiç kullanılmamıştır. Ölçütlü etkinliklerde, ölçütsüz etkinliklere göre öğrencilerin daha fazla noktalama işaretini yerinde kullandığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen diğer sonuçlar da doğru oranına göre sırasıyla şu şekilde olmuştur: Öğrenciler ölçütlü etkinliklerde, sadece işlevlerle noktalama işaretleri eşleştirilmesi gereken“Balon Eşleştirme”etkinliğinde %88,57; boş bırakılan yerlere noktalama işaretleri yazılması gereken“Kahvaltı”adlı kısa hikâyede %79,28; işlevler ve bunlara uygun birer örnek verilen sözcük avı xix etkinliğinde %73; verilen parantez içlerine noktalama işaretleri yerleştirilerek nedeni sorulan“Bilin Bakalım Ne Gelir?”etkinliğinde %61,6; çalışmada verilen metinlerde yanlış noktalama işareti yazılıp, doğru noktalama işaretlerini yerleştirmeleri gereken“Fıkralarda Yanlışı Düzeltme”etkinliğinde %52,36; uygulayıcı tarafından yapılan okumadaki vurgu ve tona göre noktalama işaretlerini dikte ettikleri“Kuklalar”etkinliğinde %45,26; verilen noktalama işaretinin herhangi bir işlevine uygun cümle yazmaları gereken“Karikatür Konuşturma”etkinliğinde %33; hiçbir noktalama işaretinin verilmediği, verilen hikâyedeki noktalama işaretlerini bulmaları gereken“Elif'in Hayali”etkinliğinde %27,73 oranlarında doğru yapmışlardır. Ayrıca ölçütsüz etkinliklerden“Okuyorum Gelişiyorum”adlı kompozisyon etkinliğinde 291;“Haydi Mektup Yazalım”adlı mektup yazma etkinliğinde ise 231 tane doğru ve yerinde noktalama işaretleri kullanmışlardır. Buradan hareketle öğrencilerin hazır işlev ve örnek cümle verilen etkinliklerde daha çok doğru yaptıkları, çok fazla ipucu verilmeyen öğrencilerin, serbest yazması gereken etkinliklerde daha az doğru yaptıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims at displaying students competences by applying punctuation marks of Turkish Education Programs (classes 1-5) according to their functionality with the help of various activities. In accordance with this aim, ten activities have been conducted with the students during ten weeks applying qualitative research designs within the context of situation studies. Each week, activities and study forms to be carried out with the students were prepared and shared with them, while the activities conducted in two courses were collected in material folders. The work group of this research consists of a total of twenty pupils, including ten girls and ten boys each of a 4th grade primary school class. The research has shown that 4th grade students reached 73,67% of correct usage of commas as a punctuation mark between words or word groups with a similar meaning within criteria activities. This punctuation mark was followed by long dashes used at the beginning of a new line for the indication of reported speech reaching 71,94%, commas used after abbreviations accounting for 69,58%, question marks following questions with 67,33%, dots used after numbers indicating rows with 64,55%, exclamation marks used for calling out, addressing, or warning someone with 57,50%, short dashes used for the continuation of a word in the next line with 56,11%, exclamation marks used after sentences and phrases expressing emotions with 56%, dots used at the end of sentences with 55,41%, colon marks used for commenting on the previous sentence with 52,5%, slash marks used in between apartment and flat numbers as well as between cities and districts with 50,63%, short dashes used between words and numbers connected to each other with 49,29%, apostrophes used to divide additions made to abbreviations with 42%, apostrophes used for the division of insets to numbers with 40%, parenthesis used for additional information outside of the sentence with 30,83%, apostrophes used for pronouns with 28,93%, commas used for subjects separate from predicates with 26,67%, commas used after addressing words with 23,75%, quotation marks used for the reported speech of another person with 20,83%. In non-criteria activities, on the other hand, dots used after the end of a sentence were used correctly in 333 cases while commas used for the separation of nouns from predicates, short dashes used for words and numbers connected to each other, parenthesis used for additional information outside the main sentence, apostrophes used for insets to numbers and apostrophes used after abbreviations were not used at all by the students. It has been found that students used more punctuation marks in their correct function during criteria activities compared to non-criteria activities. Other results obtained from the study were, respectively, compared to the correct ratio, as follows :The students did correct in the rate of 88.57% at criteria activities, in“Balloon Mapping”activity in which the functions and punctuations are needed to be matched; 79.28% in the short story called“Kahvaltı(Breakfast)”in which punctuation marks to be written into the blanks; 73% in the word hunting activity in which functions and an example for each; 61.6% in“Guess what it xxi means.”activity in which the reason is asked placing the punctuations in beackets given; 52.36% in“Correcting the mistake in jokes”in which correct punctuation placement required where wrong punctuation marks in written text given in the study; 45.26% in“Puppets”activity in which they dictated punctuations according to the emphasis and tone of the reading done by the practitioner; 33% in“Cartoon talking”in which they were required to write an appropriate sentence to any function of the given punctuation mark; 27.73% in“Elif's dream”in which there were required to find the punctuation marks in the story no punctuation mark was given. In addition, in unmeasured activities, they used 291 correct and appropriate punctuation marks in“I am reading, I am improving.”composition activity, and 231 correct and appropriate punctuation marks in the activity called“Let's write a letter”. Hence, it was observed that the students did more correct in the activities in which the built-in functions and sample sentences, the student who were not given many clues did less correct in which they needed to write freely.