Belediyelerde halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurum imajına etkisi: Bayrampaşa belediyesi fizik tedavi ve rehabilitasyon engelliler merkezi üzerine bir çalışma
By Bayrampaşa municipality, it has been tried to reveal the effects of physicstherapy and handicapped rehabilitation center on the image of the establisment
- Tez No: 438344
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZDEN CANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Çağdaş kurumlar, hedef kitlenin güven ve desteğini sağlamak ve insanların kuruma saygısını kazanmak için planlı, dürüst ve aktif bir halkla ilişkiler çabasına gereksinim duymaktadır. Kentleşmenin giderek yoğunlaştığı günümüzde, insanların yaşamlarını kolaylaştıracak, hayat kalitesini arttıracak faaliyetlerin merkez noktası, yerel yönetim birimi olan belediyelerdir. Belediyeler, sıradan insanların yanı sıra ülkemizde sayıları on milyona yaklaşan engelli bireylerin de ihtiyaç duyduğu çalışmaları yerine getirmekle sorumludur. Çünkü belediyeler, tüm belde halkına karşı sorumluluk duygusuyla hareket etmelidir. Bu sorumluluğun başarıyla yerine getirilmesi kurumun ihtiyaç duyduğu halkın güven ve desteğini sağlamasına ve yalnızca belde halkının değil tüm toplumun saygısını kazanarak güçlü bir kurum imajına sahip olabilir. Bu çalışmada Bayrampaşa Belediyesinin engelli bireylere yönelik gerçekleştirmiş olduğu“Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi”çalışmasının kurum imajı üzerine etkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu nedenle Bayrampaşa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Kurum Müdürü ile mülakat yapılmıştır. Gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda kurumlarda halkla ilişkilere gereken önemin verilmediği görülmektedir. Öte yandan Bayrampaşa Belediyesi'nin başta engelli ve yakınları olmak üzere gerçekleştirilen çalışma sayesinde kurumdan hizmet alan vatandaşların düşüncesinde olumlu bir imaj edindiği yapılan çalışmalar sonucunda ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Contemporary establishments are in need of well organized, decent and active public relations to earn respect and support from the target group and meanwhile to earn respect of these people to the establishments. As the urbanization is increasing nowedays, municipalities, which are the main part of local authority, are responsible for improving the quality of life and simplifying people's lives, Besides ordinary people, municipalities are responsible for fulfilling the needs of disabled people whose number is reaching up to ten million in our country. Since, municipalities must act with the feeling of responsibility to all the inhabitants in the city. By Conducting thes e responsibilities in a proper way, the establishmen can have a powerful image and gain the support and trust from not only the inhabitants of the city but also from all the people living in the country. With the project that has been carried out towards the handicapped individuals by Bayrampaşa Municipality, it has been tried to reveal the effects of "Phystcal Therapy and Handicapped Rehabilitation center on the image of the establisment. For this reason, an interwiev has been conducted with the press and Public Relations Manager and Physical therapy and Handicapped Rehabilitation Corporate Manager. İn the conclusion of these interviews, it has been reported that these establishments don't give enough importance to public relations. On the other hand, it has been revealed that with this Project which was carried out for the handicapped individuals and their families, people, who get service from the establish ment gained better opinion about the image of the establishment.