Kırklareli ili köy adları incelemesi
Study of village names of Kırklareli province
- Tez No: 438376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma Kırklareli il ve ilçelerine bağlı köylere verilen adların tarihi sürecini ve etimolojik yapısını incelemek üzere hazırlanmıştır. Kırklareli ili ve ilçelerine bağlı toplamda 178 köy incelenmiştir. Köy adlarının veriliş nedenleri, bu nedenlerin incelenen köylerle olan ilişkisi tespit edilmiştir. Köy adlarının etimolojik yapısı, köylere ait halktan ve yazılı kaynaklardan elde edilen tarihi yerleşim öyküleri ve köy adlarında yaşanan değişim süreçleri açıklanmıştır. Bu çalışma ad bilimi, Kırklareli ili ve ilçelerinin tarihçesi, köylerin yapı ve içerik tasnifi, köylerin etimolojik ve tarihsel yapısı olmak üzere bölümlenmiş olup her bölümün kendi içinde alt bölümlere ayrılarak açıklaması yapılmıştır. Kırklareli ili toponomik alanda incelenmiş, ilin yer-leşim tarihine etken ve sebep olan belli başlı sosyolojik kavramlara da değinilmiştir. Hem dil bilim hem de halk bilim unsurları taşıyan çalışma sahip olduğu bu yönüyle zengin ve yararlı bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to investigate the historical process and etymological structure of the given name of the province of Kırklereli and its districts. İt has examined a total of 178 villages connected to the province of Kırklareli and its districts. The causes of the given name of the villages, relationships between these causes have been identified with studied villages. The etymological structures of the villages, historical settlement stories that is obtained from people belonging to village and the written sources and process of the change taking place in the village names is explained. This study partitioned to as onomastic, history of the province of Kırklareli and its districts, structure and content of classification of the villages, etymological and historical structure of the villages. Each section is subdivided in itself and a description is made. The province of Kırklareli was examined in the field of toponomik, and also mentions about the concept that certain sociological reasons that effect and the causes the date of the settlement of the province. The study that contains both linguistic and folklore elements would be rich and useful resources because of in this respect that it has.