Mehmed Adlî divanı
Mehmed Adlî divani
- Tez No: 438377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Asıl adı Mehmed olan Adlî, 17. yüzyılda Sultan II. Mustafa döneminde yaşamış, çeşitli devlet kademelerinde görev yapmış başarılı bir şairdir. Kağıt emaneti, kale tezkirecilikleri, yeniçeri ağalığı gibi görevlerde bulunmuştur. Tarih düşürme ve muammalardaki ustalığıyla tanınır. Şâir 1743-1744 senesinde vefat etmiştir. Adlî mahlası birçok şair tarafından kullanılmıştır. Hakkında bilgi edinilebilen Adlî mahlaslı şair sayısı yedidir. Araştırmamıza konu olan Adlî'nin divanı Kütahya Tavşanlı Kütüphanesi Zeytinoğlu Bölümü 333/6 numarada kayıtlıdır. Divanda kaside, gazel, kıta, nazm, rubai, matla, müfred, muamma ve tarihlere yer verilmiştir. Adlî divanını 1695-1696 senelerinde bitirmiştir. Divan, müstensihi Mustafa Alí-zâde el-Edirneví adlı şahıs tarafından 1753 senesinde istinsah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adlî, whose real name is Mehmed lived in 17th century while Sultan Mustafa 2nd was on duty. Adlî is a successful poet who worked in the different departments of the government. He worked as a registrar, castle literary recorder and janissary agha. He is famous for his sentences and lines which are written according to a special technique which consists cryptic message about the date of the event. And also again, he is famous for his writings about enigmas. He died in 1743 or 1744. The appellation“Adlî”was used by numerous poets. But we only have information about six of them. The poetry book of Adlî which is the subject of our study is registered in the library of Kütahya Tavşanlı, Zeytinoğlu department, with the registration number of 333/6. There are odes, gazelles, quatrains, poetries, rubaies, matlas, müfreds, enigmas and chronicles in the book. Adlî completed his book between the years 1695 and 1696. The book was copied in 1753 by a copyist whose name is“Mustafa Ali-zade el-Edirnevi”.