Hemşirelerde iş doyumu ve işten ayrılma niyetinin özel ve kamu sektöründe karşılaştırılması: Kadıköy ilçesindeki sağlık kurumlarında bir araştırma.
Nurse in job satisfaction and intention to leave the private and public sector comparison: A field research in medical institutions found in the Kadıköy district
- Tez No: 438396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İş doyumu, işletmelerin amaçları doğrultusunda müspet sonuç almak üzere iş görenlerin motive edilmesi ve bu yolla performanslarının ve iş tatminlerinin artırılmasında önemli katkısı olan bir unsurdur. İş doyumu düzeyi modern iş standartlarından düşük bir işletmede görev alan çalışanların etkin ve verimli çalışamaz. Bu nedenle örgüt yöneticileri, çalışanlarının iş doyumunu yükseltecek öncelikli konuları belirlemek ve onların iş doyumunu yükseltecek tedbirleri almak zorundadır. Bu tezin amacı, ağır bir sorumluluk ve iş yükü altında görev yapan hemşirelerin iş doyumu ve işten ayrılma niyetinin özel ve kamu sektöründe karşılaştırılmasıdır. Çalışma da yer alan hemşireler özel ve kamuda çalışan hemşirelerdir. Araştırma soruları gönüllülük esasına göre İstanbul İli Kadıköy İlçesindeki Sağlık Kurumlarında çalışan toplam 400 hemşireye uygulanmıştır. Araştırma sorularına cevap bulabilmek amacıyla regresyon, korelasyon ve yol analizi yapılmıştır. Analizler için SPSS 19.0 ve LISREL 8.8 programlarından yararlanılmıştır. Sonuç olarak ise özel ve kamu sektöründe iş doyumunun işten ayrılma niyetini negatif yönde etkilediği bulgusuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is the company of the purposes of motivating those who work to get positive results and a factor which significantly contribute to the enhancement of performance and job satisfaction in this way. Job satisfaction levels for effective and efficient work of the employees involved in the operation of a low standard of modern business. Therefore, organization managers, to identify priority issues to improve the job satisfaction of their employees and must take measures to increase their job satisfaction. The aim of this thesis is to compare the private and public sectors and job satisfaction of nurses intend to leave under a heavy responsibility and workload. Working in areas where nurses are nurses working in private and public. Research questions based on a voluntary basis in the Kadikoy district of Istanbul Provincial Health Authority has implemented a total of 400 staff nurses. Regression in order to find answers to the survey questions on correlation and path analysis. The SPSS 19.0 and LISREL 8.8 software was used for analysis. As a result it has been achieved if the private and the public sector intention to leave the job satisfaction was negatively affected by the findings.