Lise öğrencilerinde algılanan sosyal destek ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi: Başakşehir örneği
A study of the relationship between the perceived social support and the psychological stamina in high school students: The Başakşehir case
- Tez No: 438398
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araştırmanın temel amacı, lise öğrencilerinin algıladığı sosyal destek ile psikolojik dayanıklılık düzeyi arasında ilişkinin olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'un Başakşehir ilçesinde Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TOKİ Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Öğrenciden Armağan Anadolu Lisesi'nde 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 9., 10., 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören toplam 301 öğrenciden oluşmaktadır. Taramaya dayalı araştırma modeli seçilmiş olup, veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Ergen Psikolojik Dayanıklık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler“IBM SPSS Statistics 20”programı ile istatistiksel işlemler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the research is to study the Rrelationship between the perceived social support and the psychological stamina in high school students. The sampling of the reaserch consists of 301 students in grades 9, 10, 11 and 12 in such high schools as Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TOKİ Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi and Armağan Anadolu Lisesi during the 2015-2016 academic year in the Başakşehir borough of Istanbul. The research design was based on a screening model and the data were collected through a personal details form, a scale of adolescent psychological stamina, and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). The data were analyzed on the IBM SPSS Statistics 20 program by using independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Post-hoc Scheffe test, LSD multiple pairwise comparisons, Tamhane's T2, and Pearson Correlation Analysis.