İş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide çalışanların kişisel özelliklerinin farklılaştırıcı etkisi: Bir sivil toplum kuruluşunda uygulama
Differentiating effects of personal features of workers in relationship between job satisfaction and organizational commitment: Application in a non-governmental organization
- Tez No: 438404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki ile bu ilişkide çalışanların kişisel özelliklerinin farklılaştırıcı etkilerinin saptanmasıdır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iş tatmininin tanımı, önemi, iş tatminini etkileyen faktörler ile iş tatminsizliğinin sonuçlarına değinilmiştir. Ayrıca, uyulama bir sivil toplum kuruluşunda yapıldığından, sivil toplum, sivil toplum kuruluşları, sivil toplum kuruluşu türleri, işlevleri ve özelliklerine de bu bölümde yer verilmiştir. İkinci bölümde, örgütsel bağlılık kavramı ve önemi, Allen ve Meyer'in üç boyutlu örgütsel bağlılık modeli, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler, örgütsel bağlılığın sonuçları ve örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasındaki etkileşime değinilmiştir. İlk iki bölümde konunun teorik altyapısının verilmesinin ardından, son bölümde konuyla ilgili bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın evreni, ulusal ve uluslararası alanda faaliyetleri olan Türkiye'de öncü bir sivil toplum kuruluşunun tüm çalışanlarını kapsamaktadır. Yaptığımız çalışmada elde edilen bulgular çerçevesinde iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Çalışmada ayrıca, çalışanların kişisel özelliklerinden, cinsiyet ve gelir durumu değişkenleri ile iş tatmin düzeyi arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, öğrenim durumu değişkeni ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between job satisfaction and organizational commitment and differentiating effects of personal features of workers. Our study consists of three sections. The first section mentions about the description and concept of job satisfaction, its importance, the factors which effects job satisfaction and the results of job dissatisfaction. Moreover, as a result of this article's concept, the first section mentions about civil society, nongovernmental organisations, types and qualifications of nongovernmental organisations and their missions. The second section deals with the terms of organizational commitment and its importance, classification, the factors which effect organizational commitment and the results. And the interaction of organizational commitment and job satisfaction. Following the delivery of the first two parts of the theoretical background, a study was conducted on the subject in the last section. The research covers all employees of a leading civil society organization in Turkey that has the national and international activities. In this study it is determined there is a positive correlation between job satisfaction and organizational commitment Moreover; not only a significant relation is found between the level of job satisfaction and the factors of gender, age, salary, the duration of the actual job etc., but also a significant correlation has been detected between the level of the education and organizational commitment.