Anne babaların çocuk yetiştirme tutumları ile benlik saygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parents and growing children on the attitude of self-esteem
- Tez No: 438405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı anne babaların çocuk yetiştirme tutumları ile benlik saygıları arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Yine yaş ile ebeveynlerin benlik saygıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bunun yanında ebeveynlerin cinsiyeti, evlilik yılı, çocuk sayısı, eğitim durumu, mesleği ve aylık gelir düzeylerine göre benlik saygılarının farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma İstanbul' da yaşayan 146 evli çift üzerinde yapılmıştır. Anne babaların çocuk yetiştirme tutumlarını belirlemek amacıyla Schaefer ve Bell (1958) tarafından geliştirilen ve Le Compte ve Özer (1978) tarafından uyarlaması yapılan Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği (PARI) ölçeği kullanılmıştır. Anne babaların benlik saygılarını belirlemek amacıyla Rosenberg (1965) tarafından geliştirilen Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Bunların yanında ailelerin araştırma kapsamında belirlenen özelliklerini öğrenmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında anne babaların çocuk yetiştirme tutumları ile benlik saygıları arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla pearson momentler çarpım korelasyonu kullanılmıştır. Anne babaların yaş ile benlik saygıları arasındaki ilişkiyi araştırmak için korelasyon analiz yöntemi kullanılmıştır. Anne babaların belirlenen özelliklerine göre (cinsiyet, evlilik yılı, çocuk sayısı, eğitim durumu, meslek ve aylık gelir düzeyi) benlik saygılarının farklılaşıp farklılaşmadığını ölçmek için t testi ve ANOVA kullanılmıştır. Farklılık gözlenen gruplar post-hoc testlerinden olan Tukey çoklu karşılaştırma testi ile incelenerek hangi gruplar arasında farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda özellikle demokratik ve eşitlikçi ebeveyn tutumları ile olumlu benlik algısı arasında anlamlı düzeyde ilişki görülmüştür. Bunun yanında meslek sahibi olmanın ve yüksek düzey gelire sahip olmanın benlik saygısı üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the attitudes of parents with child-rearing establish between relationship and self-esteem. The has examined the relationship between age and self-esteem of parents. Besides of parents, gender, year of marriage, number of children, education level, occupation do not have been studied differed according to their self-esteem and monthly income. Research was conducted on 146 married couples livingin İstanbul. Schaefer determines the parents' child-rearing attitudes and Bell (1958) was developed by and Le Compte and Özer (1978) was adapted to the Family Life and Child Rearing Attitudes Scale (PARI) scale was used. Parents determine their self-esteem Rosenberg (1965) developed by the Rosenberg Self-Esteem Scale was used. In additionally,these families were developed by researchers to learn about the properties identified under the Personal Information Form is used for research. Pearson moments of the research covered by their parents in order to measure the relationship between child-rearing attitudes and self-esteem which are used in the product correlation. Correlation analysis of the age of the parents was used to investigate the relationship between self-esteem. According to the specifications set of parents (sex, years of marriage, number of children, education level, occupation and monthly income) to measure whether it differs self-esteem t-test and ANOVA were used. The differences were observed in the groups analyzed by Tukey's multiple comparison test with the post-hoc tests it was determined that there is a difference between what the groups. Strong correlation is between the survey results and a positive self-perception, particularly, in democratic and egalitarian parental attitudes were observed. Besides, being a profession has been shown to have a positive impact on revenues of having high self-esteem.