Liderlik davranışının çalışanların örgüte bağlılık düzeyi ile işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
The effect of leadership behaviour on employees' organizational commitment le-vel and their i̇ntention to leave the job
  1. Tez No: 438419
  2. Yazar: AYŞE GÜL BABALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Küreselleşmenin ve rekabetin arttığı günümüz dünyasında işletmeler için üretim, verim-lilik ve bünyesinde bulundurduğu çalışanları da örgütte kalmasını sağlamak daha çok önem taşır hale gelmiştir. Örgütsel Bağlılık kavramı işletmelerin hedeflerini gerçekleş-tirmesinde ve başarılarının devamlılığı açısından büyük önem arz etmekte son yıllarda hem akademisyenler hem de uygulayıcılar açısından kendine önemli bir yer edinmiştir. Yöneticilerin göstermiş oldukları lider davranış biçimlerinin çalışanları çeşitli şekillerde etkilemekte ve onların örgüte bağlılığı ile işten ayrılma niyetleri üzerinde etki bırakmak-tadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı liderlik davranışlarının banka çalışanlarının üzerinde örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaç doğ-rultusunda İstanbul ilinde 389 banka çalışanı üzerinde anket yöntemi ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım dağılmadığını belirlemek üzere normal dağılım testi uygulanmıştır. Çalışanların liderlik algıları, örgütsel bağlılık düzeyleri ve işten ayrılma niyeti ortalama-larına bakıldığında çalışanların“işten ayrılma niyeti”düzeyi zayıf olarak saptanmıştır. Çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri ise“duygusal bağlılık”düzeyi orta,“devam bağlılığı”düzeyi orta,“normatif bağlılık”düzeyi orta,“örgütsel bağlılık genel”düzeyi ise orta olarak saptanmıştır. Çalışanların liderlik algıları“vizyoner liderlik”düzeyi yüksek ,“katılımcı liderlik”düzeyi yüksek ,“otokratik liderlik”düzeyi yüksek,“eğitici liderlik”düzeyi yüksek,“ilişki odaklı liderlik”düzeyi yüksek,“liderlik davranışından memnuniyet”düzeyi yüksek,“liderlik genel”düzeyi yüksek olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In todays world of globalisation and increased competition, manifacturing, producti-vity and to ensure the employees remain within the company has become more impor-tant. In terms of contunious success and achieveing their goals, the organisational com-mitment has gained an important place in enterprises, this also applies for academics and its practitioners. The forms of leadership behaviour have shown by managers, has an affect in various ways on employees' organizational commitment level and their inten-tion to leave the job. In this regard, the purpose of this study is to investigate the relationship between orga-nisational commitment and intention to leave the job via bank employees. For this pur-pose, the questionnaire method were analyzed which data obtained by 389 bank emplo-yees in İstanbul. The data obtained in the study were analyzed by using SPSS (Statisti-cal Package for Social Sciences) 22.0 for Windows program. In the evaluation of the data; descriptive statistical methods have been used as number, percentage, average and standard deviation. Normal distribution test were performed to determine whether rese-arch normally distributed variables. If we look in to employees' perceptions of leadership, organizational commitment and intention to leave, the average workers 'intention to leave from work' level was found to be weak. The organizational commitment levels of employees are;“emotional com-mitment”medium level,“continued commitment”mid-level,“normative commitment”mid-level,“general organizational commitment”level is determined as medium. Emplo-yees' perceptions of leadership was determined as; high level of“visionary leadership”, high level of“participative leadership”, level is high,“autocratic leadership”, high level of“instructional leadership”, high level of ''relationship-oriented leadership“, high level of ”satisfaction with the leadership behaviours, high level of“'general leadership”.