Örgütsel güven ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The relationship between organizational trust and organizational commitmen-tommitment
  1. Tez No: 438420
  2. Yazar: SANİYE BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Güven kavramı idareci ve çalışan arasında kurulan bağ ile örgütsel performansa büyük ölçüde etki eden bir faktördür. Çalışanların istekle çalışması ve örgütsel başarının elde edilmesi adına çalışanların fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri ortamların oluşturulması gerekmektedir. Bu bakımından güven, örgüt yönetimi açısından etkili bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı örgütsel güven ve örgütsel bağlılık ilişkisini araş-tırmaktır. Bu amaçla İstanbul ilinde 464 kamu çalışanı üzerinde anket yöntemi ile el-de edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statisti-cal Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama standart sapma kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılmadığını belirlemek üzere normal dağılım testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların örgütsel güven ve örgütsel bağlılık düzeyleri ortal-amalarına bakıldığına çalışanların“paydaşlara güven”düzeyi orta,“meslektaşlara güven”düzeyi orta,“yöneticiye güven”düzeyi orta,“örgütsel güven”düzeyi orta,“örgütsel bağlılık”düzeyi orta olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The trust notion is a largely effective factor that based on between organisational performance and connection that is constituted between the manager and the em-ployee. For reaching organisational success and wilful working by workers, envi-ronements that workers can form freely their views need to be created. From this point of the view, trust is an efficient factor for organizational management. In this regard, the purpose of this research is investigation the relationship between organizational trust and organizational commitment. The data is analyzed on 464 civil servants that work in Istanbul with survey method and the obtained data is analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program. As statistical methods; number, percentage and avarage standard de-viation are used in evaluation of the data. The normal deviation test is applied to determine variebles of the research do not disperse normally. In conclusion, when avarage of the organizational trust and organizational com-mitment degree of the civil servants that participate the survey are observed, trust degrees of civil servants are determined thus and so;“trust to stakeholders”de-gree is middle,“trust to colleagues”degree is middle,“trust to managers”de-gree is middle“organisational trust”degree is middle,“organisational commitment”degree is middle.