Süleymaniye Kütüphanesi Galata mevlevîhânesi koleksiyonu 170 numaralı mecmua (1-71) (İnceleme-karşılaştırmalı metin)
Mecmu'atu'l-Esh'ar, Süleymâniye Library Mevlevihane of Galata, 170 Number (1-71) (examination-relative text)
- Tez No: 503476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Yapılan bu tez çalışması Süleymâniye Kütüphanesi'nin Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu'nda 170 numarada Mecmû'atü'l-Eş'âr adıyla kayıtlanmış mecmuanın 1-71 arası varakların incelenmesi ve transkripsiyonlu metninden oluşmaktadır. Mecmuaya bakıldığında, müstensihin şair seçimi sadece bir dönemden değil çeşitli yüzyıllardan olmuştur. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan dönemden toplam 47 şairin 200 şiiri bulunmaktadır. 4 tane şiirin yazarı belli değildir Bu şiirlerin yazıldığı varaklardaki satır sayısı 44 ile 66 arasında değişmektedir. Mecmuaya başlamadan önce mecmua MESTAP'a göre tasnif edilmiştir; sonra mecmuanın dış, muhteva ve dil özellikleri tanıtılmış ve mecmuanın transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir. Şiirlerdeki mahlaslardan hareketle divanları bulunan şairlerin şiirleri karşılaştırma yapılmış, farklar ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda, hakkında bilgi bulunan şairlerle ilgili kısa biyografiler hazırlanmıştır. Hazırlanan çalışmanın sonunda sonuç bölümü, kaynakça, orijinal metin ve özgeçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of the examination and transcriptional texts of the mecmua (between pages 1-71) registered as Mecmu'at al-Ash'ar and as no.170 in Galata Mevlihanesi Collection at Suleymaniye Library. Looking at the mecmua, the choice of compiler has become not only from one century but from various centuries. There are 200 poems of 47 poets from the 15th century to the 19th century. Poems of 4 poets are not certain. The number of lines on the pages where these poems are written varies between 44 and 66. The magazine was classified according to the MESTAP Project before it began its publication; then the external, content and language features of the journal were introduced and the text of the journal was transcribed. The poems of the poets who had the divans were compared and the differences were revealed from the writers in the poems. As a result of the research, short biographies were prepared about the poets who had information about them. At the end of the study, the result section, bibliography, original text and resume are available.