Mecmu'atü'l – Eş'âr Süleymaniye Kütüphanesi Galata Mevlevîhânesi koleksiyonu 170 numaralı mecmua (72-142) inceleme-karşılaştırmalı metin
Mecmu'âtü'l-Eş'âr, Süleymâniye Library Galata Mevlevi house, number 170 (72-142) (Research-comparative text)
- Tez No: 557618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Yapılan bu tez çalışması Süleymâniye Kütüphanesi'nin Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu'nda 170 numarada Mecmû'atü'l-Eş'âr adıyla kayıtlanmış mecmuanın 72-142 arası varakların incelenmesi ve transkripsiyonlu metninden oluşmaktadır. Mecmua incelendiğinde, müstensihin yalnızca bir döneme ait değil çeşitli yüzyıllardan şair seçtiği görülmektedir. Bu süre geniş bir zaman dilimini kapsayıp 14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar toplam 36 şairin 154 şiirini içermektedir. Bu şiirlerin yazıldığı mecmuadaki varakların satır sayısı ortalama 29 ile 58 arasında değişmektedir. Çalışmaya başlamadan önce mecmua MESTAP'a göre tasnif edilmiştir; daha sonra mecmuanın dış özellikleri başta olmak üzere, muhteva ve dil özellikleri de tanıtılmış ve mecmuanın transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir. Şiirlerde yer alan mahlaslardan hareketle karşılaştırma yapabilmemizi sağlayacak eserleri/divanları bulunan şairlerin şiirlerinde mukayese yoluna gidilmiş ve aradaki farklar ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda, haklarında bilgi sahibi olduğumuz şairlerle ilgili kısa biyografiler hazırlanmıştır. Hazırlanan çalışmanın sonunda sonuç bölümü, kaynakça, orijinal metin ve öz geçmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of the examination and transcription of the pages between 72 and 142 in the journal recorded under the name of Mecmûʿatü'l-Eşʿâr with the number of 170 in the collection of the Galata Mevlevi House in Süleymaniye Library. When we examine the journal, we see that the scribal included different poets of various centuries in addition to the poems chosen from the same poets. This period covers a large period of time and includes 154 poems of 36 poets from the 14th century to the 19th century. The number of lines on the pages of this journal where the poems are written on varies between 29 and 58. Before starting the work, the journal was classified according to MESTAP; then, the content of the material and its features, especially the outer features of the material, were introduced and the transcribed text of the journal was presented. On the basis of pseudonyms used by the poets, certain differences have been revealed in the poems of the poets having literal works/diwans which enable us to make comparisons. At the end of the research, short biographies were prepared about the poets that we have information about. Conclusion part, bibliography, original text, and curriculum vitae could be seen at the end of the thesis.