Türk siyasi tarihinde 'Büyük Birlik Partisi' (Siyasi gelişimi- fikri kaynakları-teşkilatlanma yapısı, 1993-2009)
Political development-intellectual resources - organizational model of 'The Great Unity Party' in Turkish political life (1993-2009)
  1. Tez No: 438443
  2. Yazar: ÖMER UMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
Bu çalışmada 1993 yılında Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'nun liderliğinde kurulan, Büyük Birlik Partisi (BBP)'nin Türk siyasi hayatındaki yeri ve Türk siyasetine etkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. 1993 sonrası Türk siyasi hayatının kriz dönemlerinde kilit roller üstlenmiş olan BBP'yi incelerken aynı zamanda 1990'lı yıllarda siyasal Türk Milliyetçiliği içinde yaşanan dönüşüm ve bunun Türk siyasi hayatına etkisi de açıklanmıştır. Bu çalışma telif ve tetkik eserler ile birlikte sözlü tarih araştırmalarını da kullanarak Türk siyasal tarihinde hala tartışmalı olan bir dönemi tarih metodolojisi çerçevesinde gün ışığına çıkarmaya gayret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is tried to be revealed the place in Turkish Political Life and its impact on Turkish Politics of the Great Unity Party founded in 1993 in the leadership of Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas Deputy of Nationalist Task Party. While studying the Great Unity Party which played key roles in crisis periods of the post-1993 Turkish Political Life, both the transformation experienced in Political Turkish Nationalism in 1990s and its effect on Turkish Political Life have been explained. This study tries to unearth the period which is still questionable in Turkish Political Life within the scope of history methodology by using oral history researches along with copyright and investigation.