XVI. yüzyıl Osmanlı deniz savaşlarının anatomisi
Anatomy of Ottoman sea battle in XVI'th century
- Tez No: 438444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Osmanlı Devleti coğrafi konumu itibarı ile denizlere kayıtsız kalamamıştır. Kuruluşundan itibaren denizcilikte önemli gelişmeler göstermiştir. Özellikle XVI. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin denizlerde göstermiş olduğu büyük ilerleme kara savaşlarındaki başarılarının yanı sıra denizlerde de Osmanlı'ya üstünlük kazandırmıştır. Böylece Osmanlı Devleti Akdeniz dünyasında uzun yıllar söz sahibi olmuştur. Bu süreçte Osmanlı Devleti'nin siyasi bağlamdaki devletlerarası ilişkilerine, denizcilikte göstermiş olduğu faaliyetlere tersane ve donanmadaki gelişmelere, kaptan paşaların Osmanlı deniz gücü için önemine ve savaşlardaki etkilerine değineceğiz. Ayrıca asıl bütün bunların üzerine kurulacak olan XVI. yüzyıl deniz savaşlarındaki başarıların ve başarısızlıkların yaşanmasındaki sebepleri değerlendirmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire did not remain indifferent to the seas as of geographic location. From its inception has shown significant improvements in shipping. In Particular, XVI. century of the Ottoman Empire in the great progress of their successes, as well as in land battle at sea also has superiority to the Ottomans. Thus the Ottoman Empire in the Mediterranean world has been involved for many years. In this process, the political context of the Ottoman State interstate relations, the shipyard is in shipping activities and naval developments, Captain of the Ottoman naval power the importance and rationale for the effects. Also from the principal will be all over them. the success and failure in a naval battle of the century happened will try to assess the reasons.