Yeşil pazarlama uygulamalarının tüketici satın alma davranışlarına üzerine etkisi: Türkiye ve Cezayir örneği
Effects on consumer buying behavior of green marketing practices: The case of Turkey and Algeria
  1. Tez No: 438457
  2. Yazar: NABİLA DJAADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez yeşil pazarlamanın, tüketicilerin satın alma davranışlarına nasıl bir etkisi olduğunu araştırmaktadır. Araştırmanın temel amacı Türkiye ve Cezayir'deki tüketicilerin satın alma oranlarını ölçmek ve analiz etmek ve iki ülke tüketicileri arasındaki yeşil pazarlama algılarının farklılık ve benzerliklerini ortaya çıkarmaktır olacağız. Yapılan olan bu çalışma iki ülke arasındaki tüketicilerin kültürel ve algı farklılıklarını ortaya koymak açısından bir ilk olacaktır. Bu çalışmada öncelikle yeşil pazarlamanın ortaya çıkış sebeplerinden olan çevre ve çevre sorunlarından bahsedilmiş, daha sonra arkasından yeşil pazarlama ve yeşil tüketiciye yer verilmiştir, literatür kısmının son bölümünde ise tüketici satın alma davranışından ve karar sürecinden bahsedilmiştir. Araştırma tanımlayıcı modeli olarak öngörülmüştür. Anket uygulaması için Cezayir'deki Bouira şehri ve Türkiye'deki Edirne şehri seçilmiştir. Bu yöntem 387 tanesi Cezayir'de, 387 Türkiye'de olmak üzere tüketicilere uygulanmıştır. Anketlerin belli bir kitlesi yoktur. Tüm kitlelere hitap edilmiştir. Anketlerin 800 tanesinden 774 tanesi geri dönüş yapmıştır. Veriler önceden hazırlanan, 50 sorudan oluşan anket yöntemiyle ve anlık olarak toplanmıştır. Toplanan bu verilerin değerlendirilmesi için SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, tüketiciler çevre duyarlılığı ve tüketici farkındalığı konularında iki ülke arasında farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis of green marketing, consumers are looking to see how an effect on purchasing behavior. The main objective of the research in Turkey and to measure consumers purchase ratio in Algeria and to analyze and we will reveal the two countries green marketing perception among consumers of the differences and similarities. Things that this work would be a first in terms reveals the cultural perceptions and differences in consumer between the two countries. This study was mentioned in the first green marketing the emergence of the environment and environmental issues cause, then it is given from behind the green marketing and green consumers, in the last part of the literature section has been mentioned about the buying behavior of consumers and decision-making process. Research descriptive model is intended Bouira city in Algeria, and the city of Edirne in Turkey were selected for the survey application. This method 387 of them in Algeria, was administered to consumers, including 387 Turkey. There is a certain group of the survey. It has been appealing to all audiences of the questionnaires were returned back 774 of them from 800 of them. The data prepared in advance is collected in real time and the survey method consists of 50 questions. SPSS for Collected evaluation of these data are used As a result, consumers were different in environmental sensitivity and consumer awareness of the issues in the two countries.