Sosyal konstrüktivizm bağlamında Türk dış politikasının analizi: Türkiye'nin yakın çevresi olan Ortadoğu, Orta Asya ve Avrupa Birliği ile ilişkileri örneği
Analysis of Turkish foreign policy within the context of social constructivism: The example of Turkey's nearby regions middle East, central Asia and European Union relations
  1. Tez No: 438478
  2. Yazar: SERVET KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Eser, kimlik ve dış politika arasındaki organik bağı vurgulamaktadır. Ancak burada bahsedilen kimlik; 'millet' ya da 'ulus kimliği' değil, 'devlet kimliğidir'. Görüldüğü gibi birçok kimlik türleri vardır. Bu tezde ekseriyetle üzerinde durulacak olan ise devlet kimliğidir. Söz konusu bu kimlik türlerinin birbirinden tamamen bağımsız olması düşünülemez. Birbirlerini besleyen birçok nokta vardır ve bu eserde ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Türkiye'de farklı devlet kimlikleri bulunmaktadır. Ancak bu kimliklerin belirli bir dönemde izledikleri politika, başka bir dönem için farklılık arz edebilir. Bunun en temel nedeni ise kimliklerin dinamizminden kaynaklandığını belirtmek gerekir. Kimliklerin yeni normlarla, krizlerle, ya da konjönktür nedeniyle yeniden yapılandırılmaları doğaldır. Bu kabulle birlikte bu kimliklerin her dönem aynı tutarlılıkta hareket etmesini beklemek yanlış olacaktır. Eserin en temel amacından biri de değişen bu kimlikleri tarihsel bağlamıyla aktarabilmektir. Örneğin, seküler milliyetçilik kimliğini Cumhuriyetin ilk yıllarındaki uygulamasıyla yirmi birinci yüzyılda izlediği yöntem ve tarzı farklı olacaktır. Çünkü 'Öteki' değişmiş, zaman değişmiş ve yapısal unsurlar değişmiştir. Keza bu durum diğer kimlikler içinde böyledir.
Özet (Çeviri)
This work emphasizes the organic bond between identity and foreign policy. Here, by identity we do not mean to 'nation' or 'national identity', but the state identity. There are many forms of identity as is seen. This thesis, however, is going to be focusing on the state identity. These identity types can not be considered as independent from each other. In fact, there are many points that feed each other and they are examined in detail in this work. There are different state identities in Turkey. But the policies pursued by these identities in a given period may differ from the ones pursued in a different term. It is necessary to say that the most basic reason for this is the dynamism of identity. It is only natural that identities are reconstructed due to conjuncture, new norms or crisis. With these assumptions, It would be wrong to expect these identities to act in the same consistency. One of the main objectives of this work is to convey these variable identities with their historical context. For instance, policies of the secular nationalist identity in the early years of the Republic will be different from the ones in the 21st century in terms of their methods and style. Because the 'Other' has changed, time has changed, and structural elements has changed. Likewise, this is the case for other identities too.