Farklılıkların yönetimi ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Kosova – Prizren ili ilk ve ortaöğretim devlet okullarında yapılan bir araştırma
The relationship between diversity management and organizational commitment: A study conducted in primary and secondary government schools in Kosovo-Prizren city
- Tez No: 438483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN BİLİR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Örgütlerde, işgörenleri birbirinden ayıran birçok özellik bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı işgörenlerin farklılıkların yönetimi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin açıklanması üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma Kosova-Prizren İli İlk ve Ortaöğretim Devlet Okullarında çalışan öğretmenler ve yönetici kadro üzerinde anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Anket çalışmasının ilk kısmında, demografik özellikleri ölçen sorular, ikinci kısımda, farklılık algısını ve farklılıkların yönetimini, son kısmında ise örgütsel bağlılık davranışını sorulmuştur. Araştırma sonucunda çalışanların Sosyo-Demografik yapılarından Farklılıklar Yönetimi ölçeğinin alt boyutlarından Yönetsel Uygulamalar ve Politikalar Toplamı ölçeğine çalışanların görev yaptıkları okul, etnik köken ve öğrenim durumuna göre farklı yargılarda oldukları anlaşılmıştır. Benzer şekilde Örgütsel Değerler ve Normlar Toplamı alt boyutunda görev yaptıkları okul ve öğrenim durumuna göre farklılık söz konusudur. Ayrıca Bireysel Davranışları Toplamı'na göre çalışanların bakış açılarında bir farklılık gözlenmemiştir. Örgütsel Bağlılık ölçeğinin ise çalışanların Sosyo-Demografik yapılarına göre yargılarındaki farklılık Devamlılık Bağlılık alt boyutunda görev yaptıkları okul ve etnik kökende bir farklılık arz ederken, benzer şekilde Olumsuz Duygusal Bağlılık alt boyutunda da görev yapılan okul ve etnik köken için farklılıklar söz konusu olmaktadır. Ayrıca Duygusal Bağlılık alt boyutuna göre bir farklılık gözlenmemiştir. Son olarak Normatif Bağlılık alt boyutunda görev yaptıkları okul ve etnik kökende diğer yargi farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Employees in organizations have many features that distinguish from each other. The aim of this study is to describe the relationship between diversity management and organizational commitment. Research was conducted through a questionnaire on teachers and supervisors working staff at Primary and Secondary Education Public Schools in Kosovo - Prizren City. In the first part of the survey, the questions were asked to measure the demographic characteristics. The scale in the second part of the survey consist of questions regarding the diversity management. In the last part of the questionnaire, questions that measure the organizational commitment were asked. Based on the research of survey on Diversity Management in Soscio-Demographic structure of workers it was discovered that in subscale of Join Policies and Applicability in management workers distinguished judgments at the schools they do serve, ethnicity and in level of education. Likewise, in the subscale of Unification of Norms and Values of Organization there are differences in the schools they do serve and level of education. Whereas, in the subscale of Joint Individual Attitude of workers, no differences has been remarked. In the servey of Organizational Commitment in Socio-Demographic structure of workers, it came out that in the subscale of Continuance Commitment, workers have distinguishable judgments at the schools they do serve and level of education. At the same time, in the subscale Non-Effective Commitment there are differences in the schools they do serve and level of education. Likewise, in the subscale of Effective Commitment no differences have been remarked. At the end it was ascertained that there are differences at workers in the schools they serve and ethnicity with regard tu the subscale of Normative Commitment.