Türkiye'de ilkokul programlarında çevre eğitimi ve ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin Tiflis konferansı çevre eğitimi amaçlarına ulaşma düzeyi
Environmental education in primary school curriculum in Turkey and the level of primary school 4th grade students attainment to Tblisi conference educational environment objectives
- Tez No: 438496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma ilkokul programları kazanımlarında çevre eğitiminin durumunu ve 4. sınıf öğrencilerinin aldıkları eğitim sonucunda Tiflis (1977) çevre eğitimi amaçlarına ulaşma düzeylerini saptamaya yöneliktir. Ayrıca tespit edilen düzeylerin, öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerden toplanan verilerin analizi için, nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma ve ilişkisel tarama modeline yer verilmiştir. Nicel araştırmaya ilişkin veriler; 2014-2015 öğretim yılında Edirne ilinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında okuyan ilkokul 4. sınıf öğrencilerinden toplanmıştır. Bunlar; Edirne il merkezinden 2 ilkokul, Uzunköprü ve Meriç İlçe merkezlerinden 4 ilkokul ve yine bu yerleşim birimlerinin köylerinde yer alan 6 köy ilkokulundan, 339 ilkokul 4. sınıf öğrencisidir. Nicel araştırmanın verileri; öğrencilerin kişisel özelliklerini belirlemek için sekiz sorudan oluşan bir anket ve araştırmacı tarafından geliştirilen;“Çevresel Tutum Düzeyi Ölçeği”,“Çevresel Farkındalık Düzeyi Ölçeği”,“Çevresel Beceri Düzeyi Ölçeği”,“Çevresel Faaliyetlere Katılım Düzeyi Ölçeği”ve“Çevre Bilgi Düzeyi Testi”ölçekleri kullanılarak elde edilmiştir. İlkokul programları kazanımlarında çevre eğitimi ile ilişkili unsurları tespit etmek için nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için uygulamada olan öğretim programlarından; Türkçe, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Fen ve Teknoloji derslerine ait programların kazanımları ilkokul 1. sınıftan 4. sınıfa kadar araştırmaya dâhil edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed at determining the state of Environmental Education in Primary school programs and the attainment degree of the Primary school 4th grade students to Tbilisi Environmental education objectives as a result of their education. Besides, the relation between the degrees which are found out and socio-demographical characteristics of the students are examined. Qualitative and quantitative methods have been used together in this research. For the analysis of data collected from students in research causal-comparative research and relational screening models as quantitative research methods have been used. The data on quantitative research is collected from the 4th grade students at state primary schools in Edirne. These are the 339 4th grade students in 2 primary schools from Edirne city center, 4 primary schools in Uzunköprü and Meriç County town, 6 Primary schools in villages in this settlement. Quantitative research data have been obtained to determine the personal characteristics of the students by using a questionnaire consisting of 8 questions and“Environmental Attitude Scale”,“Environmental Awareness Scale”,“Environmental Skill Scale”,“Participation in Environmental Activities Scale”, and "Environmental Knowledge Scale developed by the researcher. The Document Analysis as a Qualitative Research Method has been used in order to determine the elements associated with Environmental Education in Primary School Achievements. Achievements of such subjects in the application of the Education Program for the 2014-2015 Academic year as Turkish, Life Sciences, social Sciences, and Science and technology have been examined by including from 1st Grade to 4th Grade.