Edirne Osmanlı Dönemi matbuatından Ceride gazetesi (H. 1307-1309)
The Ceride Newspaper among the press of Edirne in the Ottoman Period (H. 1307-1309)
  1. Tez No: 438497
  2. Yazar: ERGÜN HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT AKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Ceride Gazetesi, 14 Ağustos 1890 tarihinde Edirne'de yayın hayatına başlamış, Perşembe ve Pazar günleri olmak üzere haftada iki defa yayımlanmıştır. Gazetenin sahibi Ahmed Faik'tir. Ceride Gazetesi ilk sayısının yayımlandığı 14 Ağustos 1890 tarihinden 26 Mayıs 1892 tarihine denk gelen 167nci sayıya kadar incelenmiştir. Gazetenin 160, 164 ve 166ncı sayıları eksiktir. Gazetede yer alan haberler belirli başlıklar halinde aktarılmıştır. Ceride Gazetesi'nin 164 nüshasının incelendiği Edirne Osmanlı Dönemi Matbuatından Ceride Gazetesi (H. 1307-1309) adlı çalışma giriş ve iki bölüm olarak yazılmıştır. Tezin ana kaynağını oluşturan Ceride Gazetesi dışında çalışma, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden temin edilen belgeler ve yerli-yabancı araştırma eserler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceride Newspaper began its publishing life in Edirne on 14 August 1890, and published twice a week on Thusday and Sunday. The owner of the newspaper was Ahmed Faik. Ceride Newspaper was examined from the date of first publishing on 14 August 1890 to 26 May 1892 which corresponds to 167th number. The 160th, 164th and 166th numbers of newspaper are missing. The news of the newspaper have been transferred in specific titles. The study entitled The Ceride Newspaper Among The Press of Edirne in The Ottoman Period (H. 1307-1309), in which 164 copies of the Ceride Newspaper were examined, has been written with an introduction and in two chapters. Except Ceride Newspaper, which constitutes the main source of this study, the thesis was supported with the documents obtained from Prime Minister Ottoman Archives, and research works.