Türk bankacılık sektöründe sorunlu krediler ve makroekonomik konjonktür
Non-perforning loans in the Turkish banking system and macroeconomic business cycle
  1. Tez No: 438503
  2. Yazar: RUKİYE ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM HAKAN ERGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türk bankacılık sektöründe sorunlu krediler, gerek banka karlılığı gerekse de ekonominin geneli anlamında önemli bir konudur. Bu nedenle, bankalar ve ekonomi açısından sorunlu krediler, titizlikle ele alınmalıdır. Bu çalışmada sorunlu krediler açıklanmış, kredilerin sorunlu hale gelmesinde etkili olan faktörler, sorunlu kredilerin çeşitleri, ekonomiye olan etkileri ve çözüm yolları ele alınmıştır. Son olarak, sorunlu krediler ile bankalar arası gecelik faiz oranı, TÜFE değişim hızı, parasal büyüklük ve çıktı açığı gibi makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki VAR Modeli kullanılarak test edilmiş ve bu değişkenlerin etki-tepki fonksiyonları sonuçları tahmin edilmiştir. Analizde 2006-2015 yıllarına ait aylık veriler kullanılmıştır. Analiz sonuçları göstermiştir ki sorunlu kredilerin, makro ekonomik değişkenlere gösterdiği tepki, banka gruplarına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Non-performing loans in the Turkish banking sector is an important issue for both the profitability of banks and the overall economy. Therefore, non-performing loans should be handled rigorously in terms of banks and the economy. In this study, non-performing loans are described, factors rendering loans problematic, types of non-performing loans, their impacts on the economy and solutions are discussed. Finally, the relationship among non-performing loans and macroeconomic variables such as interbank overnight interest rate, CPI rate of change, monetary aggregates and the output gap has been tested using the VAR Model and the results of impulse response functions of these variables were estimated. In the analysis, monthly data between 2006- 2015 has been used. Analysis results reveal that reaction of non-performing loans to the macroeconomic variables varies according to bank group.