Kadının görünmeyen emeğinin görünür kılınması: Ev içi emeğin ücretlendirilmesi
Making in sight the invisible labour of famale: Remuneration of labour in the home
  1. Tez No: 438504
  2. Yazar: ÇİĞDEM ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ TABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Feminist tartışmanın 1970'li yıllardan beri en önemli tartışma konusu olan görünmeyen emek konusuna katkı sağlamak amacıyla bu çalışmada çözüm alternatiflerinden biri olan ev içi emeğin ücretlendirilmesi konusu ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, kadının görünmeyen emeğinin ekonomik sistem içerisindeki öneminin vurgulanması ve bir sektör olarak ev içi üretimin değerinin gösterilmesidir. Birinci bölümde bazı kavramlara değinilmiştir. İkinci bölümde ev içi üretimle ilgili almaşık yaklaşımlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise kadının görünmeyen emeğini görünür kılmak için önerilen çözüm yolu, ev içi emeğinin ücretlendirilmesi konusu incelenmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak literatür taraması yapılmıştır. Değer tespiti asgari ücret yaklaşımı ile yapılmış olup, 2015 yılı için ev içi üretimde sarf edilen emeğin değeri aynı yılın milli gelirinin yüzde 18'i olduğu tespit edilmiştir. Ev işinin ücretli olması, kadınların yeniden üretim için harcadığı emeğin milli gelir hesaplarına dâhil olmasını sağlarken, bütün ekonomilerin kadınların işine ne kadar bağımlı olduğunu görünür kılmaktadır. Kadınların emeğinin görünür olması, kadınların talep ettiği hakları inkar edilemez biçimde destekleyen bir kaldıraç işlevi görecektir.
Özet (Çeviri)
In order to contribute to the topic of invisible labor, one of the most important matters in feminist debates since 1970s, the subject of the pricing of domestic labour, one of the solution alternatives, is handled in this study. The aim of this study is to lay emphasis on the importance of the woman's invisible labour within the economic system and to demonstrate the value of domestic labour as a market. In the first section, it has been mentioned some terms. The alternative approaches regarding with the domestic labour have been referred in the second section. Finally, in the third section, the subject of the pricing of domestic labour, the solution alternative being suggested to make the woman's invisible labour visible, has been examined. Mainly, the literature review has been made in this study. The valuation has been done by the minimum wage approach. It has been determined that for the year 2015 the value of the labour in domestic production is equal to %18 of the national income of the same year. The salaried of the domestic work provides the placement of the women's labour for the reproduction on the national income calculations. The visibility of the women's labour would act as a lever, which supports the women's rights claimed, in an undeniable manner.