Türk bankacılık sektöründe sorunlu kredilerin makroekonomik değişkenlerle ilişkilerinin araştırılması
Investigation of the relationship of non-performing loans with macroeconomic variables in the Turkish banking sector
  1. Tez No: 689518
  2. Yazar: MUSTAFA ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bankaların önemi, bütün dünya ekonomilerinde olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de gün ve gün artmaktadır. Ekonomi de büyümenin görülebilmesi, küçük ve atıl durumda ki kaynakların kartopu gibi büyüyerek yeni yatırımlarda kullanılmasına bağlıdır. Tasarruf sahipleri tarafından gelir elde etmek amacı ile banka kasalarında toplanan küçük meblağlar büyüyerek buradan piyasaya kredi olarak aktarılmaktadır. Banka kredilerinin verimli yatırımlara aktarılarak, ekonomik yaşamın canlılığı, atıl durumda ki paranın değerlendirilmesi, endüstrileşmede yeni projelerin devreye sokulması, mali piyasaların canlanması gibi sonuçları bulunmaktadır. Kredilerde olabilecek sorunlar tasarruf sahiplerini, işletme sahiplerini, bankaları, işletme ile bir şekilde bağı olan tüm kişi ve kurumları sonuçta da ülke ekonomisine olumsuz yansımaları olacaktır. Bu çalışmada, sorunlu hale gelen banka kredilerinin makroekonomik değişkenlere yansımaları araştırılmıştır. Sorunlu krediler ile makroekonomik göstergeler arasındaki ilişkinin değerlendirildiği bu çalışmada, 2010:1Ç-2019:4Ç dönemine ait üçer aylık bağımlı değişken olarak Sorunlu Krediler, bağımsız değişken olarak da Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla, Toplam Özel Tüketim Harcamaları Reel Artış Hızı, TÜFE Değişim Hızı verileri kullanılmıştır. Çalışmada değişkenler arasındaki uzun vadeli ilişkilere bakılmış olunup bu amaçla ARDL Sınır Testi ile eş bütünleşme analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Hata Düzeltme Modeli (VECM) ile kısa dönemli ilişkilere de bakılmıştır. Son olarak, yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of banks is increasing day by day in the Turkish economy as well as in all world economies. Seeing growth in the economy depends on the use of small and idle resources in new investments by growing like a snowball. Small amounts collected in bank vaults for the purpose of generating income by the savers are transferred to the market as loans. By transferring bank loans to productive investments, there are results such as the vitality of economic life, the evaluation of idle money, the introduction of new projects in industrialization, the revival of financial markets. Problems that may arise in loans will affect the savings owners, business owners, banks, all persons and institutions that are somehow connected with the business, and ultimately have negative reflections on the national economy. In this study, the reflections of problematic bank loans on macroeconomic variables were investigated. In this study, in which the relationship between non-performing loans and macroeconomic indicators is evaluated, NPL as the quarterly dependent variable, Gross Domestic Product, Total Private Consumption Expenditures, Real Rate of Increase, CPI Rate of Change data as the independent variable for the period of 2010:1Q-2019:4Q. used. In the study, the long-term relationships between the variables were examined, and for this purpose, cointegration analysis was performed with the ARDL Boundary Test. In addition, short-term relationships with the Error Correction Model (VECM) were also examined. Finally, the findings obtained as a result of the analysis were interpreted.