Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Gümrükbirliği'nin Türk otomotiv sektörü üzerindeki etkisi
Customsunion between Turkey and European Union and its effects on Turkish automotive sector
  1. Tez No: 438505
  2. Yazar: MİNE ÇORA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL YÜCE DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türk otomotiv sektörü, Türk ekonomisinin lideri durumunda olup, demir-çelik, petrokimya, lastik gibi temel sanayi dallarında ve başka birçok dallarda başlıca alıcı ve bu sektörlerdeki teknolojik gelişmenin baş aktörüdür ve ülke içerisinde istihdam yaratıcı gücü söz konusudur. Bu çalışmanın amacı, Gümrük Birliği'nin Türk otomotiv sektörüne etkisinin araştırılmıştır. Çalışmada Gümrük Birliği'nin ekonomik analizi yapılmış, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ile Gümrük Birliği öncesi ve sonrasında Türk otomotiv sektörünün durumu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish automotive sector in the Turkish economy's leading iron and steel, petro-chemical, majör buyers of tire and basic disciplinessuch andother branches and the main actors of technological development in this sector and employment in the country and its creative power are possible. The aim of this study was to investigate the effects of the Customs Union of The Turkish automotive industry. Work on the status of the Turkish automotive industry before and after the Customs Union with the European Union's economic analysis has been made of the CustomsUnion, Turkeyhas been investigated.