Turkish automobile industry at the edge of Customs Union
Gümrük Birliği eşiğinde Türk otomobil sanayii
  1. Tez No: 43251
  2. Yazar: ÖZGÜR CANKARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Öz GÜMRÜK BİRLİ?İ EŞİ?İNDE TÜRK OTOMOBİL SANAYİİ CANKARA, Özgür Yüksek Lisans Tezi, İşletme Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüseyin ATEŞ Eylül 1995, 71 sayfa Bu çalışmanın amacı, Türk Otomobil Sanayii'nin rekabet gücünün araştırılması ve Avrupa Birliği ile muhtemel bir gümrük birliğinin sanayii üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin ortaya konulmasıdır. Türk Otomobil Sanayii, pek çok açıdan Türk ekonomisini etkilemektedir ve bu sebeple Türkiye için anahtar sektör olarak tanımlanmaya layık bir konumdadır. Sektör, ithalata yönelik yabancı bağımlılığının azaltılması, istihdam yaratılması ve vatandaşların artan refah beklentilerinin karşılanması gibi kaçınılmaz sorumluluklar taşımaktadır. Kuzey Amerika, Avrupa ve Japon otomobil pazarlarında yaşanan gözle görülür talep azalması nedeniyle otomobil üreticileri Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde alternatif pazarlar aramaya zorlanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında kurulması planlanan gümrük birliği yerli pazarda otomobil üreticileri arasında zorlu bir rekabet yaratacaktır. Yerli otomobil üreticilerinin yaklaşmakta olan gümrük birliği ile ilgili düşüncelerinin alınması amacıyla bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları göstermiştir ki, Türk Otomobil Sanayii'nde korumacılık dönemi bitmiştir ve yerli üreticiler, gümrük birliği gerçekleşsin yada gerçekleşmesin, uluslararası rekabete hazır olmanın önemini anlamışlardır. Anahtar Kelimeler : Türk Otomobil Sanayii, Avrupa Birliği Otomobil Sanayii, Gümrük Birliği, Avrupa Birliği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURKISH AUTOMOBILE INDUSTRY AT THE EDGE OF CUSTOMS UNION CANKARA, Özgür Master of Business Administration Supervisor : Prof. Dr. Hüseyin ATEŞ September 1995, 71 pages This study aims to investigate the competitiveness of the Turkish Automobile Industry, and the pros and cons of a possible Customs Union on the industry. Automobile Industry is always regarded as the key sector for Turkey due to its forward and backward effects on Turkish economy. The sector inevitably carries the responsibilities such as, decreasing foreign dependency, creating employment, and also satisfying the increasing welfare expectations of the citizens. There is an observable decrease of demand in North American, European, and Japanese automobile markets, so the automobile manufacturers are forced to seek for alternative markets in developing countries, like Turkey. As a result, joining the Customs Union of the European Union will create tough competition among auto manufacturers in the domestic market. A questionnaire has been utilized for having the attitudes of domestic car manufacturers about the forthcoming Customs Union. Results show that the period of protectionism in the Turkish Automobile Industry had been passed, and the domestic manufacturers had understood the importance of being ready for the international competition, whether joining the Customs Union of European Union will be a reality or not. Keywords : Turkish Automobile Industry, European Automobile Industry, Customs Union, European Union.