Hastanelerin ameliyathanelerinde çalışan yönetici hemşirelerin liderlik davranışlarının çalışan hemşirelerin motivasyonlarına etkisi
The effect of the operating room nurse manager's leadership behavior on the motivation of the other staff nurses
  1. Tez No: 438526
  2. Yazar: ESRA AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı ameliyathanede görevli yönetici hemşirelerin liderlik davranışlarının çalışan hemşirelerin motivasyonlarını belirlemektir. Araştırmamızda ameliyathanede çalışan hemşireler üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulamasında evren olarak İstanbul ilinin Avrupa yakasında bulunan iki üniversite hastanesi, bir eğitim araştırma hastanesi ve iki özel hastane belirlenmiştir. Belirlenen beş hastanede 120 kişi anket uygulamasına katılmıştır. Araştırmada üç aşamalı anket uygulaması yapılmıştır. Anketler; kişisel bilgi formu, liderlik davranış ölçeği, minnesota doyum ölçeğidir. Araştırmaya katılanların %71'i üniversite hastanesinde çalışmaktadır. Katılımcıların %86,7 sini kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmada meslek lisesinden mezun olan hemşirelerin yöneticilerinin liderlik davranışlarını algılamaları anlamlı bulunmuştur(p=0,0060,05). Ameliyathanede çalışan 26-30 yaş arasındaki çalışanların çalışma motivasyonları ve yöneticilerini olumlu algılamaları anlamlı bulunmuştur. (p=0,27>0,05)
Özet (Çeviri)
The research is planned descriptively in order to determine the effect of the operating room nurse manager's leadership behavior on the motivation of the other staff nurses. Survey application is conducted on operating room staff nurse for collecting data. The universe of this research consist of 5 hospital which are located in European side of İstanbul. Two of the four hospitals are university hospital, one of them is Training and research hospital and two of them is Private Hospital. In this four hospital, 120 staff nurse are surveyed. In the research, data is collected via distributing a questionnaire with three sections.this section's name are“personal information form”,“the scale of leadership behavior”and“the scale of Minnesota satisfaction”In the research, 71 percent of staff nurses, who answer the survey, work at University Hospital. 86,5 percent of staff nurses are female in this research. The leadership behaviors of their managers correctly perceives nurses graduated from