Varlık yönetim şirketleri ve faktoring şirketlerinde toplam kalite yönetimi uygulamaları
Quality management practices to asset management and factoring companies
  1. Tez No: 438525
  2. Yazar: SONER BİGEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, daha önce üzerinde yüksek lisans yada doktora tezi bağlamında çalışma yapılmamış olan, Varlık Yönetim Şirketleri ve Faktoring Şirketlerinde toplam kalite yönetimi uygulanabilirliğine dair, personelin ve yönetim kadrolarının görüşlerinin alınması ve değerlendirilmesini kapsamaktadır. Bu anlamda yapılan çalışmada Varlık Yönetim Şirketi çalışanları ile Faktoring Şirketleri çalışanlarının, toplam kalite yönetimi uygulama seviyeleri ortaya çıkarılmaya çalışılarak akabinde bu görüş ve düşünceler toplam kalite yönetimi uygulama adımlarına göre değerlendirilmiştir. Bu araştırmada örneklemi ülkemizde faaliyet gösteren Faktoring ve Varlık Yönetim Şirketleri genel müdürlük personeli oluşturmaktadır. Araştırmada Faktoring ve Varlık Yönetim Şirketlerinde Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları isimli bir anket çalışması yapılmıştır. Ankette yer alan soruları sakıncalı bulan yöneticilerin araştırmaya katılmak istememesi nedeniyle örneklem 87 katılımcıdan oluşmaktadır. Ankette Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin amaç, araç ve politikalarının yer aldığı 68 soru sorulmuştur. Araştırma verileri analiz edilirken frekans ve yüzde tekniklerinden yararlanılarak değerlendirme yapılmıştır. Araştırmanın sonunda çalışanların, factoring ve varlik yönetim şirketlerinde toplam kalite yönetimi uygulanmadığı konusundaki görüşünün ortak olduğu anlaşılmıştır. Araştırmanın sonunda, toplam kalite yönetimi uygulamalarının çalışan motivasyonu üzerinde olumlu yönde etki göstereceği sonucuna varılabilmektedir. Araştırma sonunda, tez çalışması yapılma nedeni olarak kabul edilebilecek, Faktoring ve Varlık Yönetim Şirketlerinde Toplam Kalite Yönetimi Uygulanabilir mi? sorusunun yanıtı bulunmaya çalışılmış ve sınırlı sayıda kalan anketörlerden oluşan örneklemle uygulanabileceği yönünde fikir birliğinin olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research comprising that the applicability of total quality management to factoring and asset management companies which has not been studied before in master's or doctoral. This research includes opinions and evaluations who working in the asset management and factoring companies. In this sense made study tried to reveal total quality management level of asset management and factoring employees. After that thoughts were evaluated according to the application steps for total quality management. Constitutes the headquarters staff which factoring and asset management company continuing to operate in our country is the sample in this study. This research was conducted survey which name is Total Quality Management Applications to Factoring and Asset Management Companies. Survey consist of 87 participants. Some company executives did not want to participate in research cause of they find the objectionable questionnaire. 68 questions asked in the survey which contain goal, facility and policy of total quality management philosophy. The evalution was made with frequency and percentage technique when analyzing research data. End of the research understood that personnel has same idea about total quality management is not implemented in the factoring and asset management companies. However, concluded that total quality management applications has positive affect on the employee motivation at the end of the research. End of the research understood that there is consensus about applicability of total quality management in the factoring and asset management companies.