Dijital çağda bir bellek aracı olarak veri görselleştirme
Data visualization as a memory tool in digital age
  1. Tez No: 438539
  2. Yazar: ZEYNEP SAKINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU SELCAN BARANSELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tüm teknolojik, ekonomik, politik, sosyal değişimler birbiri ile etkileşim içindedirler ve birbirlerini değiştirirler. Yeni medyanın günlük hayata katılmasıyla birlikte dijital çağ olarak adlandırılan yeni bir dönem başlamıştır. Dijital teknolojilerin beraberinde getirdiği değişim toplumsal yaşamı da etkilemiştir. Bilgi çağı, ağ toplumu kavramları ile tanımlanan bu yeni dönemde bilgi ile insan belleği arasındaki ilişki de değişime uğramıştır. İlk çağlardan bu yana değişim içinde olan bilgi kavramı; biyolojik bellekten, yapay belleğe ve sonrasında elektronik bellek ortamında kaydedilebilir formata gelerek şekil değiştirmiştir. Gelişen ağ sistemleri sayesinde yaşanan dijital devrimde küresel bellek kavramı gündeme gelmiştir. Bu bellek aynı zamanda mekandan ve zamandan bağımsız olarak tüm dünyaya açıktır. Görsel anlamlandırmanın, insan algı sistemiyle birlikte eş zamanlı işlemesinden kaynaklı insanoğlu, görsel yolla çok daha hızlı ve derin iletişim kurabilen bir yapıya sahiptir. Dijital çağda artan bilginin yarattığı ortamda karmaşık yapıda bulunan verilerin anlaşılabilir hale gelmesi adına görme ve görsel iletişimin payı büyüktür. Veri görselleştirme uygulamalarının dijital çağın ihtiyacı olan bir görsel iletişim metodu olduğunu söylemek yerinde bir ifade olmaktadır. Bu noktada veri görselleştirme uygulamalarına; dijital çağdaki veri karmaşıklığını gidermek, veriler arası ilişkilerde önem sıralarını vurgulamak, ortaya çıkan veri desenlerinin anlamlarını açığa çıkarmak ve çok boyutlu verilerin niteliklerini gösterebilmek adına gereksinim duyulduğu söylenebilir. Bu çalışmada, veri görselleştirme uygulamalarına bilgi kavramı perspektifinden bakılmış, gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde bilginin yapısı ve kullanım alanının değiştiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, her gün sınırsız sayıda yeni verinin aktarıldığı küresel bellekte yer alan bilgilerin anlaşılır olmasını sağlayan en önemli enstrümanlardan biri olan veri görselleştirme disiplini dijital çağda bir bellek olarak aracı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
All technological, economical, political and social changes are in interaction with each other and they change each other. By the involvement of new media in daily life a new era called digital age has begun. Social life has also been affected by the change that digital technologies brought with. In this new era which is identified by notions of information age and network society; the relation between information and human memory has also been varied. Being in change from ancient times, the concept of information has changed its form by moving from biological to artificial memory and subsequently becoming a format that can be saved in an electronic memory. The concept of global memory has become a current issue in the digital revolution experienced in virtue of developing network systems. This memory is open to the whole world, being independent from time and space as well. Human being has a structure that is able to communicate more rapid and profound in a visual way, because the visual signification processes simultaneously with the human perception system. Seeing and visual communication have a big share in making complex data become intelligible in an environment created by the increasing information in the digital age. It would be appropriate to specify data visualization as a visual communication method that digital age is in the need of. At this point, it can be remarked that data visualizations are needed for the purpose of eliminating data complexity in digital age, emphasizing the order of importance in relationships between data, revealing the meanings of data patterns and showing the qualities of multidimensional data. In this study, data visualization practices are looked into from the perspective of information concept and it is observed that the structure of information and its field of use has changed by means of developing information and communication technologies. Data visualization discipline is also examined as a memory tool, by being one of the most crucial instruments that make information understandable in global memory to which countless new data is transferred every day.