İnsan kaynakları yönetiminde personel seçimi ve kişilik testlerinin önemi
The importance of human resources management personnel selection and personality test
  1. Tez No: 438541
  2. Yazar: TAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, personel seçim sürecinde kullanılan kişilik testlerinin uygulanması ile doğru personelin işe alınmasına etkisi incelenmiştir. İşletmelerin, belirlemiş oldukları hedeflere ulaşabilmesinde insan kaynakları faktörünün önemi destekler niteliktedir. Aday değerlendirme sürecinde; yaş, tecrübe, bilgi ve eğitim gibi temel kriterleri sağlayan adaylar arasından, iş-kişi uyumuna bağlı olarak kimin işletme için doğru personel olabileceğini, bireylerin kişilik özellikleri belirlemektedir. Adayların kişilik özelliklerinin belirlendiği kişilik testi ile bilimsel araştırmalar ve ölçümler neticesinde doğru personel seçiminin gerçekleşmesinde güvenilir bir kaynak olduğunu göstermektedir. Özel iki işletmenin insan kaynakları biriminde yapılan araştırmanın sonuçları, personel seçim kararına etki eden kişilik testlerinin kullanımının, doğru personelin seçimini etkilediğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose is to examine the effects of applying personality test on recruiting the right personnel during personnel selection periods. Companies also support the significance of human resources factor to reach the objectives determined earlier. During candidate evaluation periods, personality traits of persons define if they are the persons fort he job depending on the relation between the work and persons among many other traits such as age, experience, knowledge and education. Personality test, in which the personal traits of candidates are determined, constitutes a reliable source when realising a right personnel selection in accordance with scientific studies and research. The study results concudted in human resources units of two private companies support the idea that the use of personality tests, which have an affect on decision making process of personnel selection, also have an effect on selecting the right personnel.