Evlilikler de planlı çocuk sahibi olup olmamanın çiftlerin üzerinde olan uyum, duygu ve davranışlarına etkisi
The effect of having planned or unplanned children on harmony, emotions and attitudes of the married couples
- Tez No: 438552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, evliliklerde çiftlerin bir birine olan uyum, duygu ve davranışlarının çocuk sahibi olmalarıyla beraber değişiminin incelenmesidir. Ek olarak, araştırmada çiftlerin planlı olarak çocuk sahibi olup olmadıkları, gelir düzeyleri, nerede yaşadıkları gibi değişkenlerin evlilik uyumu ve evlilikte yetkinlik düzeyleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye genelinde planlı olarak çocuk sahibi olan 50 çift ile planlı olmayarak çocuk sahibi olan 50 çift olmak üzere toplamda 100 çift oluşturmuştur. Araştırma verileri Evlilik Uyumu Ölçeği ile Evlilikte Yetkinlik Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; planlı olarak çocuk sahibi olan çiftlerin evlilikte yetkinlik düzeyleri planlı olarak çocuk sahibi olmayan çiftlerin evlilikte yetkinlik düzeylerine oranla daha yüksek olduğu, evli olan bireylerin yaşları arttıkça; evlilikte yetkinlik düzeyleri de artmakta olduğu şeklinde sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan bireylerin çalışma durumu, eğitim durumu, gelir düzeyi gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; planlı olarak çocuk sahibi olan kadınlar ve erkeklerin evlilik uyumu ölçeğinden aldıkları puanlar arasında pozitif yönde bir ilişkili olduğu, planlı olarak çocuk sahibi olmayan kadınlar ve erkeklerin evlilik uyumu ölçeğinden aldıkları puanlar arasında da pozitif yönde bir ilişkili olduğu ve çiftlerin evlilikte yetkinlik düzeyleri arttıkça; evlilik uyum düzeyleri de artmakta olduğu sonuçlarına da ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the changes in harmony, emotions and attitudes of married couples after having children. Additionally, it is researched the effect of different variables such as whether they have planned children or not; their level of income and where they live, on harmony and level of competencies in marriage. The sample of this study is consisted of 100 couples living in Turkey, 50 of which have planned children; and the other 50 have unplanned children. The data of the research is extracted from the 'Scale of Harmony in Marriage' and the scale of ' Competency in Marriage'. At the same time, a 'Personal Information Form' is composed by the researcher to analyze the socio-demographic features of the subjects of this research. Regarding the socio-demographic features of the subjects, it is found out that the level of competency in marriage is higher for the couples who have planned children than the ones who have unplanned children; and the level of competency in marriage increases with the increase of the ages of the married couples. It is also reached that there is no meaningful correlation between the level of competency in marriage of the subjects and some socio-demographic features of them such as employment status, level of education, and income. Moreover, it is observed that there is a positive correlation between the women and men who have planned children and the points they get in the scale of harmony in marriage; and level of harmony in marriage increases in parallel with the increase in the level of competence in marriage. Regarding the results of the study, in the discussion part there are some advises proposed to the researchers studying in this area.