Evli bireylerde yaşanan çatışmalar, bağlanma stilleri ve problem çözme becerilerinin evlilik doyumu açısından incelenmesi
Examination of married individuals' existed conflicts, attachment styles and problem solving abilities with marriage satisfaction
- Tez No: 438557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma evli bireylerde yaşanan çatışmalar, bağlanma stilleri ve problem çözme becerilerinin evlilik doyumu açısından incelenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra evlilik doyumu bazı sosyo-demografik değişkenler(yaş, cinsiyet, çocuk sayısı, evlilik süresi, evlenme biçimi, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, çalışma durumu) açısından incelenmiştir.Araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan, gönüllülük esasına dayalı, rastlantısal olarak seçilen 170 evli birey katılmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla;“Kişisel Bilgi Formu”, evlilik çatışmasını ölçmek amacıyla“Evlilik Çatışma Ölçeği”, bağlanma stillerini ölçmek amacıyla“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri”, problem çözme becerilerini ölçmek için“Problem Çözme Envanteri”ve evlilik doyumunu ölçmek amacıyla“Evlilik Yaşam Ölçeği”kullanılmıştır.Yapılan değerlendirme ve analizler sonucuna göre; evli bireylerde çatışma düzeyleri arttıkça evlilik doyum düzeylerinin düşmekte olduğu; kaygılı bağlanma düzeyleri arttıkça evlilik doyum düzeylerinin düşmekte olduğu; kaçınmalı bağlanma düzeyleri arttıkça evlilik doyum düzeylerinin düşmekte olduğu ve evli bireylerin problem çözme becerileri konusunda kendilerini yetersiz hissetme düzeyleri arttıkça evlilik doyum düzeylerinin düşmekte olduğu; tespit edilmiştir. Evlilik doyumu sosyo-demografik değişkenler açısından incelendiğinde ise; evlenme biçimi ile evlilik doyumu arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Yani evli bireylerin flört ederek(anlaşarak) evlilikten aldıkları doyum, görücü usulü evlenen bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. Araştırmanın diğer değişkenleri olan yaş, cinsiyet, çocuk sayısı, gelir düzeyi ve çalışma durumu gibi sosyo-demografik özelliklere göre anlamlı sonuçlar elde edilememiştir.Sonuç olarak bulgular; evlilik çatışması, bağlanma stilleri ve problem çözme becerileri evlilik doyumu ile ilişkili olduklarını göstermiştir. Kuram ve uygulamaları destekleyen bu bilgiler literatür ışığında tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal examine married individuals' existed conflicts, attachment styles and problem solving abilities with marriage satisfaction. Besides, the effects of some socio-demographic variables such as age, sex, children number, marriage duration, marriage styles, income level, education level, employment status on marriage satisfaction are examined.170 married individuals who are living in Turkey-İstanbul is participated to the research that based on voluntariness and random sampling.Also,“Personel Information Form”to collect data,“Marriage Conflict Scale”to evaluate marriage conflict,“Experience Inventory in Close Relations”to attachment styles,“Problem Solving Inventory”to evaluate problem solving abilities, and“Marriage Life Scale”to evaluate marriage satisfaction are used.According to analysis and examination, it is found out that as conflict levels increase in married individuals, their marriage satisfaction levels decrease; as their anxious attachment levels increase, their marriage satisfaction levels decrease;as their avoidant attachment levels increase, their marriage satisfaction levels decrease; and as married individuals' self-inedaquate perception levels about problem solving abilities increse, their marriage satisfaction levels decrease.When marriage satisfaction is examined by socio-demographic variables, it is seen that there is a meaningful difference between marriage style and marriage satisfaction.Thus, married individuals who decide their marriage concurringly have higher level of marriage satisfaction than who had arranged marriage.There was no meaningful results for socio-demographic variables that take a part in the research, such as individuals' age, sex, children number, income level and employment status.As a result, findings show that marriage satisfaction is related to marriage conflict, attachment styles and problem solving abilities.These data that support hypothesis and applications will be examined through the literature.