Özel ve devlet kuruluşlarında çalışan öğretmenlerin mobbing, kaygı ve iş motivasyonu düzeylerinin incelenmesi
Examination of mobbing, anxiety and work motivation levels of private and public sector teachers
  1. Tez No: 438556
  2. Yazar: HASİBE ARIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; özel ve devlet kuruluşlarında çalışan öğretmenlerin mobbing, kaygı ve iş motivasyonu düzeylerini ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, gelir düzeyi, çalıştığı okul türü, haftalık çalışma saatti gibi değişkenlerin mobbing, kaygı ve iş motivasyonu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Beşiktaş İlçesinde özel ve devlet okullarında öğretmen olarak çalışan 100 birey alınmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; özel kurumda çalışan öğretmenlerin kamu kurumunda çalışan öğretmenlere oranla içsel motivasyon ile sürekli kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu, özel kurumda çalışan öğretmenlerin kamu kurumunda çalışan öğretmenlere oranla kurumlarında duygusal tacize (mobbing) mağruz kalma düzeylerinin daha fazla olduğu, kurumdaki öğretmen sayısı 30 üstüne yükseldikçe özel kurumda çalışan öğretmenlerin kamu sektöründe çalışan öğretmenlere göre içsel motivasyon düzeylerinin düştüğü gibi sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan bireylerin cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, çocuk durumu, gelir düzeyi, gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; özel kurumda öğretmen olarak çalışan bireylerin durumluk kaygı düzeyleri arttıkça; sürekli kaygı düzeylerinin de artmakta olduğu, özel kurumda öğretmen olarak çalışan bireylerin içsel motivasyon düzeyleri arttıkça; dışsal motivasyon düzeylerinin de artmakta olduğu ve kamu kurumda öğretmen olarak çalışan bireylerin durumluk kaygı düzeyleri arttıkça; sürekli kaygı düzeylerinin de artmakta olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of mobbing, anxiety and work motivation levels of private and public sector teachers. Besides, the effects of variables such as individuals' sex, age, marital status, income level, school type, weekly working hours on mobbing, anxiety and work motivation is examined. 100 private and public sector teachers who are working in Besiktas providence of Istanbul is participated to the research. Also, according to identify socio-demographic characteristics of the participants, personal information form is made by researcher. When investigated socio-demographic characteristics of the participants, it is found out that private sector teachers have higher internal motivation and trait anxiety levels than public sector teachers, and they more likely to be exposed to emotional harassment (mobbing). It is examined that when teacher number is more than 30, private sector teachers' internal motivation levels decrease than public sector teachers. There was no meaningful results for socio-demographic features that take a part in the research, such as individuals' sex, age, marriage duration, children number or income level. In addition, it is examined that as private sector teachers' state anxiety levels increase, their trait anxiety levels increase too; and as their internal motivation levels increase, their external motivation levels increase too. As public sector teachers' state anxiety levels increase, their trait anxiety levels increase too. In the last part of research, the result have been discussed being with the research findings and there have been proposed some suggestions to families and psychological counselors working on this field.