Sağlık çalışanlarında iş stresi (Ameliyathane servis örneği)
Work stress in health workers (Example of operating room service)
  1. Tez No: 438570
  2. Yazar: ENGİN KARAFAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı insan hayatında kritik öneme sahip ameliyathane hizmetlerinde çalışan sağlık personelinin stres algısının araştırılmasıdır. Bu araştırma ameliyathane çalışanlarının stres algılarının belirlenmesi ve bu konuda hastane yönetimine ilgi sunulması açısından kaynak niteliğindedir. Araştırmanın evrenini hastanelerin ameliyathane servisinde çalışan sağlık personeli oluşturmaktadır. İstanbul ilinde A sınıfı olan ve olmayan hastaneler arasında İstanbul'un ilçelerine göre örneklem alınmıştır. Başvurulan hastanelerden sadece Bayrampaşa Özel Kolan Hastanesi, Medikal Park Bahçelievler Hastanesi, Ümraniye Özel Atlas Hastanesi ve Sancaktepe Via Hastanelerinden geri bildirim alınmıştır. A sınıfı olmayan hastanelerden Kocaeli Özel Cihan Hastanesi ve Adıyaman ilinde bulunan Adıyaman Hospital Park Hastanesinden geri bildirim alınmıştır. Kamu Hastaneleri ise yeni bir oluşum nedeni ile yapılacak olan çalışmaya hastane yönetimince red cevabı verilmiştir. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiş 140 sağlık personeli oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Ameliyathane çalışanlarının işle ilgili stres düzeylerini ölçebilmek için geliştirilen ölçek Rahşan Koç (2009) yüksek lisans tezinden alınmıştır. Veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistiklerden, t testi ve ANOVA testinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda eğitim düzeyi yükseldikçe stres algısının arttığı aynı zamanda hekimlerin stres algılarının diğer ameliyathane çalışanlarına göre daha yüksek stres algısına sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose of human life, mission-critical operating services to investigate the stress perception of healthcare workers. Determination of stress and employee perceptions of this research is the source operating characteristics in terms of interest presented to the hospital administration about it. The population of the research hospital operating room service constitute employees health personnel. Istanbul, which is a class in the province and were not in the sample according to the district hospital in Istanbul. Bayrampaşa only private hospital referenced from Kolan Hospital, Medical Park Hospital, Ümraniye Private Atlas Hospital and taken feedback from Sancaktepe Via Hospital. A class of non-hospital private Cihan Kocaeli Hospital and in the province of Adiyaman Adiyaman Park Hospital to obtain feedback from the hospital. The Public Hospitals work to be carried out by a new generation why the hospital administration refusal is given. The sample of the study was selected by simple random sampling method constitutes 140 health personnel. A questionnaire was used as data collection tool. The questionnaire consists of three parts. To measure levels of operating room staff work-related stress scale developed Rahşan Koç (2009) was taken from a graduate thesis. Data analysis was performed using SPSS 16 software. In analyzing the data, descriptive statistics, t-test and ANOVA test was utilized. Research results in an increased level of education also increases the stress perception of physician perceptions of stress have been found to have higher stress perception than other operating room staff.