Kocaeli halkının afet ve acil durum yönetimi konusundaki farkındalıkları: Gölcük ilçesi örneği
The awareness of the kocaeli public on disaster and emergency management: Gölcük district example
  1. Tez No: 576574
  2. Yazar: NİLAY KARASAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ÖZKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Afet ve acil durum yönetimi paydaşlarının en önemli ve en geniş kitlesi olan halkın, bu konudaki farkındalıklarını ölçmek, bireylerin bu konuda bilinçlenmesi noktasında neler yapılması gerektiğini ortaya koymak araştırmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmanın yöntemi, nicel araştırma yöntemidir. Veri toplama yöntemi olarak, anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler istatistiksel olarak test edilmiştir. Araştırmanın kapsamını, Kocaeli İli Gölcük İlçesinde yaşayan ve Gölcük Belediyesi sınırları içerisinde ikamet eden tesadüfsel seçilmiş, 18 yaşını aşmış olan bireyler oluşturmuştur. Araştırma bulgularına göre; demografik faktörler ile afet ve acil durum farkındalığı arasında bir ilişki bulunmuştur. 27-44 yaş aralığında, kadın, lisans mezunu, memur, 11-15 yıl arası ikametgaha sahip ve 3000 tl ve üzeri geliri olanların, diğer gruplara göre farkındalıkları yüksek çıkmıştır. Ayrıca; daha önce afet ve acil durum eğitimi alanlar, tehlike kavramını, tehlike çeşitlerini, afet ve acil durum yönetimini tanımlayamamıştır. Daha önce afet yaşayanlar, afet esnasında ve sonrasında eğitim almayı ve afetle ilgili bir STK'ya üye olmayı gereksiz görmüştür. Daha önce afet yaşayanlar, dış mekanlarda gördükleri riskler için ilgilileri uyarmamaktadır. Daha önce afet yaşayanlar, evlerinde bir afet ve acil durum eylem planı yapmamıştır. Bu bireyler, çalıştıkları kurumda afet ve acil durum eylem planlarına dahil olmak istememektedir. Sonuç olarak; Gölcük halkının afet ve acil durum yönetimi konusunda duyarsız olduğu ve farkındalık düzeylerinin düşük olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to measure the awareness of the public, which is the most important and the most widespread of the disaster and emergency management stakeholders, in order to raise the awareness of individuals about this issue. The method of the research is a quantitative research method. Survey method was used as data collection method. The data collected in the study were statistically tested. The scope of the study consisted of randomly selected individuals over 18 years of age living in Gölcük District of Kocaeli Province. According to the research findings; demographic factors and disaster and emergency awareness. In the age range of 27-44, women, bachelor's degree, civil servants, residents with 11-15 years of residence and those with 3000 TL and more income had higher awareness than other groups. Also; those who received disaster and emergency training before, could not define the concept of danger, types of hazard, disaster and emergency management. The disaster survivors, before and after disasters, have become unnecessary to become a member of an Non-Governmental Organization. Those who have experienced disaster before, do not warn those concerned about the risks they see outdoors. Those who had previously experienced disaster did not have a disaster and emergency action plan in their homes. These individuals do not want to be involved in disaster and emergency action plans in the institution they work for. As a result; It is observed that the people of Gölcük are insensitive about disaster and emergency management and their awareness level is low.